Veća cena bakra, šansa za "RTB Bor"

Za protekla dva meseca cena bakra na svetskim berzama veća je za gotovo 50 odsto. Oporavak su pospešila ekonomsko-politička dešavanja na globalnom tržištu, a pre svega, najava novog američkog predsednika da će povećati ulaganja u infrastrukturu, ali i kineski projekti u okviru "novog puta svile".

Poslednjih pet godina cena bakra bila je gotovo u stalnom padu. Tona je sa 11.000 dolara skliznula na neislativih 4.000 dolara. Uz nagomilane dugove to je dodatno povećalo gubitke Rudrsko-topioničarskog basena u Boru. Od oktobra cena je veća, što će im olakšati tekuće poslovanje.

"Kada pričamo o Boru to je bitna stvar, cena od 6.000 dolara po toni bakra omogućava da Bor može normalno da radi. To naravno sa druge strane ne rešava pitanje nagomilanih dugova ali otvara mogućnost da bi se pod ovim uslovima normalnog rada mnogo lakše mogao naći strateški partner", kaže ekonomski savetnik Vlade Srbije Vladimir Krulj.

Za borski gigant je još važnije što i berzanske analize pokazuju uzlaznu putanju cene bakra.

"Mislim da će tendecija biti da se stabilizuje na sedam, osam sledeće godine. Što se tiče bakra tu je nadam se došlo do trajnog povećanja cena", ističe stručnjak za crnu metalurgiju Nikola Majinski.

"Posebno u periodu od 2019. do 2020. godine kada se očekuje drastičniji skok u ceni bakra zbog toga što će se tada dosta raditi na industriji obnovljivih izvora energije, a ta industrija bakar koristi kao ulazni element za gradnju tih postrojenja", objašnjava Ana Raičević iz Udruženja za metalnu i elektro industriju PKS.

Svetski statistički izveštaji ukazuju na to da su cenu bakra i drugih metala pogurale najave većih privrednih aktivnosti vodećih ekonomija - Amerike, Kine ali i Evropske unije.

"To su sve resursi koji su iscrpljujući. A svet još treba metale i oni uopšte nisu upitni kada je u pitanju razvoj i baza neke države, što je naš slučaj na primer. Mnogi greše ne obraćaju pažnju naročito kada je Bor u pitanju jer tu mi baš imamo potecijal", dodaje Majinski.

"RTB Bor" ima kapaciteta. A potencijalni strateški partner iz Kine imao bi interes da ulaže u srpski gigant jer se 40 odsto svetske proizvodnje bakra plasira upravo na kinesko tržište.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи