Mere države za obrazovanje i zapošljavanje programera

Državna sekretarka u Ministarstvu za trgovinu, turizam i telekomunikacije Tatjana Matić kaže za RTS da će jedna od glavnih mera za podsticanje IT industrije biti brendiranje srpskih proizvoda. Kadrova nemamo, a one koje imamo - moramo da zadržimo, ističe Matićeva.

Država je pripremila program podsticajnih mera za IT sektor koje će petostruko uvećati broj programera do 2020. godine, ističe Tatjana Matić.

"Razvoj IT industrije je jedan od strateških prioriteta u radu Vlade i nakon iznošenja programa u Skupštini imali smo priliku da shvatimo koliko je značajna ova industrija", istakla je državna sekretarka i dodala da se problem posmatra sa dugoročnog i kratkoročnog aspekta.

Prema njenim rečima, jedno od rešenja je i povećanje upisnih kvota na fakultetima.

"Međutim, to neće rešiti problem ukoliko ne povećamo kapacitet učenika koji mogu da se upišu na ove fakultete, a to se može postići uvođenjem informatike u osnovne škole kao obaveznog predmeta", napominje državna sekretarka. 

Na kratkoročnom planu rezultat može dati mera prekvalifikacije, ukazuje Matićeva i dodaje da ona može trajati od šest do devet meseci.

Jedna od ključnih mera će biti i brendiranje naših proizvoda, istakla je državna sekretarka i dodala da postoji ideja da se napravi proizvod "Haj-tek Srbija" koji bi, kako kaže, bio jedan dobar izvozni proizvod.

Najavu subvencija za šest stranih kompanija u IT sektoru nisu pozdravile domaće kompanije, ističući da ih to stavlja ih u neravnopravan položaj na tržištu na kojem je hroničan manjak kvalifikovanog kadra. 

"Ovde je reč o Zakonu o stranim ulaganjima i uredbi koja je doneta pre nekoliko godina, koja je prevaziđena", napominje Matićeva.

Prema istraživanju Svetskog ekonomskog foruma, Srbija je jedna od vodećih zemalja iz kojih IT stručnjaci i elektroinženjeri napuštaju zemlju.

"Kadrova nemamo, a one koje imamo moramo zadržati", ističe državna sekretarka.

"Srbija ulaže 62 evra po glavi stanovnika u IT sektor, svet mnogo više. U rangu smo sa Rumunijom i Bugarskom, dok Hrvatska izdvaja 200 evra. Država mora više da ulaže", zaključila je Matićeva. 

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи