EMS: Netačni navodi Sekretarijata Energetske zajednice

Elektromreža Srbije je saopštila da su netačni navodi koje je u godišnjem izveštaju naveo Sekretarijat Energetske zajednice, a koji se tiču tog javnog preduzeća.

"EMS ne može da dopusti da se konstantno nalazi na udaru animoziteta jednog čoveka koji uporno i neargumentovano, domaćoj i evropskoj javnosti, naše preduzeće predstavlja kao kompaniju koja ništa ne radi, odnosno koja ucenjuje ostatak sveta", navodi se u saopštenju.

EMS ističe da su u pomenutom izveštaju izneti jednostrani i netačni stavovi u vezi sa četiri pitanja.

Prvo pitanje odnosi se na razdvajanje delatnosti prenosa električne energije od ostalih energetskih delatnosti.

Činjenica je da je JP EMS osnovano kao posebno preduzeće 1. jula 2005. i da je u skladu sa tada važećim evropskim propisima u potpunosti razdvojeno, što je i konstatovano u svim prethodnim godišnjim izveštajima Sekretarijata Energetske zajednice (EZ).

"U međuvremenu je za razdvojene operatore prenosnog sistema uvedena dodatna procedura sertifikacije, čije je uvođenje kod nas u toku, a rok je dve godine od datuma stupanja na snagu Zakona o energetici. Ovaj stav Sekretarijata stoga je nekorektan i dovodi u zabludu čitaoce Godišnjeg izveštaja", navedeno je u saopštenju.

Drugo pitanje odnosi se na implementaciju sporazuma o povezivanju zaključenog između evropskih operatora prenosnih sistema, uključujući i JP EMS, sa jedne strane i operatora prenosnog sistema na KiM sa druge strane.

EMS navodi da je netačna tvrdnja da Srbija blokira sprovođenje ovog sporazuma neregistrovanjem srpskog snadbevača električnom energijom na severu KiM.

Činjenica je da privremene institucije na KiM blokiraju formiranje ove kompanije, jer su do sada tri puta odbile uredno podnet zahtev za registraciju, i to iz političkih razloga, navodi se u saopštenju.

EMS podseća da je tu kompaniju prvobitno trebalo da osnuje ZSO koja nije formirana.

Treće pitanje odnosi se na slučaj korišćenja prihoda od alokacija prekograničnih prenosnih kapaciteta u svrhe definisane evropskim propisima na južnim granicama Srbije.

Zakonom o energetici je uređeno korišćenje ovih prihoda u potpunosti u skladu sa evropskim propisima.

Problem je što Sekretarijat EZ zauzima politički stav po pitanju interkonektivnih vodova između Srbije, sa jedne strane, i Makedonije, Albanije i Crne Gore, sa druge strane, tvrdeći da su to interkonektivni vodovi između Kosova i navedenih zemalja, a ne između Srbije i tih zemalja.

Na taj način je Sekretarijat izašao izvan svojih ovlašćenja zauzimajući stav o statusnim pitanjima KiM i zanemario niz potpisanih sporazuma koji regulišu ovu oblast.

Četvrto pitanje odnosi se na pridruženje operatora prenosnog sistema jednoj od aukcionih kuća koje vrše raspodelu prekograničnih prenosnih kapaciteta za više zemalja.

JP EMS trenutno vrši raspodelu prekograničnih prenosnih kapaciteta na tržišni i transparentan način na svim granicama.

Iako evropska mrežna pravila koja regulišu ovu oblast još nisu obavezujuća u našoj zemlji, EMS je još 2015. započeo proceduru pridruženja postojećim aukcionim kućama.

Konkretno, EMS je odmah po objavljivanju uslova za pridruženje od strane regionalne aukcione kuće SEE CAO u Podgorici u julu 2016. podneo zahtev za ulazak u vlasničku strukturu SEE CAO.

Dodatno, JP EMS je započeo pregovore o korišćenju usluga aukcione kuće JAO Luksemburg i u ovom slučaju Sekretarijat EZ izneo je netačne stavove, kažu u EMS-u.

Sva prethodna pitanja više puta su razmatrana između Sekretarijata i nadležnih institucija i preduzeća iz Srbije, ali je Sekretarijat EZ ostao pri jednostranim i netačnim stavovima, pri tom ne uvažavajući argumente druge strane i ne navodeći ih u svom Godišnjem izveštaju, čime je svesno doveo u zabludu čitaoce i korisnike Godišnjeg izveštaja, kao i javnost u Srbiji.

Bez obzira na sve, pa čak i na pretnje nekakvim sankcijama, kao i uvek do sada, JP EMS je otvoren za saradnju sa Sekretarijatom EZ i njegovim predstavnicima u svim segmentima.

"Nadamo se da će sva lična ubeđenja pojedinaca iz Sekretarijata biti ostavljena po strani, te da će se ubuduće rukovoditi isključivo činjenicama i egzaktnim podacima", navedeno je u saopštenju.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи