Kako EPS planira da smanji krađu struje

Među najvažnijim zahtevima koje su MMF i Svetska banka postavili pred EPS jeste da smanji tehničke gubitke i krađu struje. Samo u prvoj polovini godine izgubljeno je struje u vrednosti od 900 miliona dinara. Iako je to 10 puta manje nego u istom periodu lane, zabrinjava činjenica da je gotovo polovina ukradena. Praksa pokazuje da dve trećine otkrivenih u krađi mogu da plate, ali neće.

Od januara do juna sa mreže je nestalo 2.000 gigavat-sati struje. Tom količinom struje moglo je da se snabde milion domaćinstava.

"Praksa je pokazala da je težište krađa uglavnom na naseljima koja koriste električnu energiju za zagrevanje, ali i na privrednicima koji preuzimaju veće količine energije. Postoji težnja da se račun za električnu energiju smanji", kaže Dalibor Nikolić, direktor Direkcije za upravljanje "EPS Distribucije".

Svim elektrodistribucijama stigla je i obavezujuća naredba po kojoj njihove specijalizovane ekipe moraju da postupaju kada otkriju nelegalnu potrošnju. Ipak, monterima na terenu nije lako jer rade pod velikim pritiskom.

"Puno je problema, neprijatnosti, uočavamo brojne nepravilnosti od krađe struje do neljubaznosti potrošača", kaže jedan monter.

"Bilo je i situacija gde su ljudi pretili, ne dozvoljavaju pristup brojilima, mestu merenja, pa se traži asistencija policije", navodi drugi.

Kada se utvrdi krađa, skida se brojilo i demontira merno mesto. To, kao i trošak novog priključenja, plaća potrošač. Sledi sudski postupak. U 2015, EPS je zbog krađe struje podneo 11.500 krivičnih prijava.

Najčešće otkriveni u krađi su vlasnici kafića, restorana, pekara, mesara. U zemljama Evropske unije kazne za takva dela su sve oštrije. Recimo, ukoliko neki mali privrednik bude otkriven u krađi struje, pored tri godine zatvora, može dobiti i zabranu bavljenja tom delatnošću od 10 do 15 godina.

Iz "EPS Distribucije" poručuju da istovremeno rade na dva koloseka: smanjenju tehničkih gubitaka na mreži i krađi struje. Zato je pokrenuta rigorozna kontrola i mernih mesta i potrošnje struje.

"Radi se intenzivno na obuci naših kadrova i eksternoj kontroli njihovog rada. Takođe u planu je izmeštanje mernih mesta kao i jedna od najefikasnijih metoda koja se pokazala bilo za prevenciju, bilo za otkrivanje onih nedisciplinovanih korisnika", kaže Dalibor Nikolić.

Kako RTS saznaje, struja se najviše krade na području Novog Pazara, Preševa i Niša, a najmanje u Pirotu, Zaječaru i Sremskoj Mitrovici.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом