Reprogram duga, tradicionalno, u poslednji čas

Oko 100.000, uglavnom građana i preduzetnika, podnelo je zahtev za reprogram poreskih dugova uz otpis cele kamate. Četvrtina njih zahtev je podnela lokalnim Upravama prihoda koje naplaćuju porez na imovinu. Iako su zahtevi mogli da se predaju od 1. aprila, polovina dužnika uradila je to poslednjih dana.

Stanje na šalterima prvog dana ove nedelje, koji je bio i poslednji dan tromesečnog roka, za najpovoljniji reprogram poreskog duga, pokazuje naše navike. U Poreskoj upravi kažu da su za gužve bili spremni.

"Oko 72.000 poreskih obveznika podnelo je zahteve, od tog broja 32.000 je podnelo u poslednjih nedelju dana", kaže Mira Stanojev iz Poreske uprave.

Pravo na potpuni otpis kamata, ako u ratama vrate glavnicu, imali su svi čiji dug nije bio veći od dva miliona dinara. Za porez na imovinu u Beogradu je zahteve podnelo oko 6.500, a u Nišu više od 4.000 dužnika, uglavnom građana.

"To su dugovi koji se kreću u rasponu od 1.000 dinara do 200.000 dinara, i u tom rasponu je najviše duga – on je negde u iznosu od četiri milijardi dinara", ističe Velibor Pešić iz Gradskog sekretarijata za finasije u Beogradu.

Svega 3.000 preduzeća tražilo je reprogram bilo kog poreza, uz otpis kamte. Za daleko veću spremnost građana i preduzetnika da se reše dugova, razloge ne treba tražiti u ekonomskim mogućnostima već činjenici da su preduzeća navikla da im država prašta, ocenjuju stručnjaci.

Nedopustivo je, kažu, da firme štede ne plaćajući porez, a za to vreme nabavljaju repromaterijal.

"To je legitiman trošak kao i svaki drugi, a održiv biznis je samo onaj koji može dugoročno da posluje – znači da pokriva celokupne troškove", napominje ekonomista Saša Ranđelović.

U poslednje dve decenije ovo je četvrta ponuda potpunog otpisa kamata, nadležni kažu – i poslednja.

Onima koji su to propustili preostaje od ove godine trajna ponuda države da podnesu zahtev za reprogram uz koji im se otpisuje polovina kamate. Druga polovina kamate sa glavnicom duga deli se na rate i vraća u roku od najduže pet godina.

Uz efikasnu tekuću naplatu, poreznici su rešeni da raščiste stara dugovanja. Preračunavaju se rezultati reprograma koji je istekao pre godinu dana i efekti ovog novog. Koliko će slika poreskih dugova biti drugačija moglo bi da bude jasnije do sredine iduće godine. Do tada još i podatak da su dugovanja Poreskoj upravi početkom 2013. godine dostigla 950 milijardi dinara, od čega su dve trećine bile kamate.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво