U susret vetroparkovima i novim investicijama

Vlada je prošlog meseca usvojila sve podzakonske akte za obnovljive izvore energije čime je ta oblast usklađena s evropskim standardima. Samo energija vetra doneće zemlji gotovo milijardu evra investicija. Investitori gradnju vetroparkova najavljuju krajem ove i 2017. godine.

Od prošlog novembra, kod Kule se već vrte tri vetroturbine italijansko-srpske kompanije "MK Fintel vind", a takva slika farmi vetroparkova u Srbiji biće već za dve-tri godine. 

Vlada je za struju iz vetra odobrila kvotu od 500 megavata i time dala zeleno svetlo za gradnju pet vetroparkova: "Čibuk" kod Kovina, Kovačica, Alibunar, Plandište i vetropark u okolini Vršca.

"Nadamo se da ćemo do decembra zatvoriti ugovore sa bankama, onda ćemo potpisati ugovore sa izvođačima radova, firmama koje će raditi građevinske i elektrotehničke radove, graditi dalekovod i priključna postrojenja i da ćemo u martu početi sa velikim radovima na ovom vetroparku, koji je i najveći u Srbiji", ističe direktor "Kontinental vind Srbija" i predstavnik Srpskog udruženja za vetar Ana Brnabić.

Vetropark "Kovačica" nalazi se u Kovačici, ima 104,5 megavata. Ima građevinsku dozvolu i pripremljeni status povlašćenog proizvođača električne energije dobijen od Ministarstva energetike.

"Mi smo trenutno u postupku zatvaranja finansijske konstrukcije sa međunarodnim finansijskim istitucijama, gde očekujemo da se taj posao završi do kraja ove godine i da najkasnije do kraja ove godine ili početkom sledeće počnemo sa izgradnjom", navodi direktor projekta Vetropark "Kovačica" Miloš Colić.

Iz Vetroparka "Alibunar" ističu da je usvajanje uredbi od ogromnog značaja za nastavak projekta.

"Dozvole imamo već dve godine dok privremene statuse imamo više od godinu dana i usvajanje ovih uredbi je od ogromnog značaja za nas kao kompaniju da bismo nastavili razvoj projekta i konačno počeli izgradnju", ističe Danijela Isailović.

Oko milijardu evra investicija iz energije vetra dolaze iz američkog, izraelskog, belgijskog, ruskog, italijanskog, ali i domaćeg kapitala.

"Sada ćemo tek videti bum i za naše građevinske firme i za elektroenergetske firme, transportne firme, finansijski sektor. Fabrika za turbine u Subotici, 'Simensova' fabrika proizvodi za većinu turbine, tako da će veliki deo ove opreme biti proizveden u Subotici", ističe Ana Brnabić.

Za investicije u vetar nema direktnih subvencija, ali EPS je u obavezi da od investitora 12 godina otkupljuje struju po povlašćenim, takozvanim fidin tarifama. Nove kvote za zelene kilovate iz vetra očekuju se tek posle 2020. godine.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
17° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара