Ko će zameniti ekonomske diplomate

Projekat ekonomskih diplomata prekida se 30. juna. Za šest godina trajanja na njega je potrošeno gotovo devet miliona evra, a očekivani rezultati nisu postignuti. U Vladi ističu da se mora pronaći novi, jeftiniji, a efikasniji model preko kojeg će se u inostranstvu raditi na povećanju izvoza i investicija.

Pre šest godina put sveta poslato je 28 mladih stručnjaka, ekonomskih diplomata. Troškovi su bili preveliki, a rezultati premali pa su mnogi poslednjih godina vraćeni kući. Preostalih devet vraća se krajem meseca, a program se ukida.

Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić kaže da je program ukupno koštao osam miliona i 935 hiljada evra.

"Smatramo da je ideja bila dobra. Najlakše bi bilo da kažemo da su to ne nesposobni ljudi da nisu uspeli ništa da urade. Treba vrlo jasno analizirati učinak. Nisu svi bili u istoj poziciji. Generalno kad posmatramo uložena sredstva, nisu opravdana u smislu da smo nešto posebno dobili ", naglašava Ljajić.

Vlada traži drugi, našim mogućnostima primereniji način da se strancima približe naši proizvodi i poveća izvoz, a Srbija predstavi kao dobro mesto za ulaganje.

"Mi tražimo taj model u saradnji sa Privrednom komorom Srbije i Ministarstvom privrede", dodaje Ljajić. Ističe da ono što se sada čini najbrže i najrelanije je da se u Ministarstvu spoljnih poslova formira poseban sektor koji će se baviti ekonomskom diplomatijom, dodavši da se još traži definitivno rešenje.

Privredna komora koja ima predstavništva u pet zemalja, smatra logičnim da oni budu zaduženi za ekonomsku diplomatiju.

"Ideja bi bila da privreda sama plaća svoje prestavnike, i to je ono što je ključ ovog modela. Ideja je da oni rade u koordinaciji sa nadležnim ministarstvima koja obavljaju delatnost spoljene politike", navodi Veljko Jovanović iz Privredne komora Srbije.

Takvu ekonomsku diplomatiju preko svoje privredne komore vodi Austrija, ali Makedonija na primer to radi preko Agencije za promociju izvoza, dok Nemačka, Slovenija i Hrvatska to čine preko Ministarstva spoljnih poslova.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво