Jug Srbije spreman za velike kineske investicije

Blizina tržišta Evropske unije, obrazovana radna snaga ali i poresko zakonodavstvo koje štiti investitore, za pojedine ekonomiste su dovoljni razlozi zbog kojih je Kina zainteresovana za ulaganja na Balkanu. Jug Srbije je spreman za velike kineske investicije jer pojedini privrednici imaju dugogodišnje iskustvo sa azijskim gigantom.

Jedna od sedam svetskih kompanija iz oblasti optoelektronike koja proizvodi uređaje za noćna osmatranja, a posluje u Nišu, najveći je partner Kineza na jugu Srbije. Godišnje uveze robu za milion i po dolara.

Generalni direktor EI "Sova" iz Niša Branislav Brindić kaže da imaju korektnu saradnju sa kineskim partnerom.

"Najveći značaj polažemo upravo na udaljenost, na mogućnost pravovremenih intervencija povodom zastoja na opremi i nabavci rezervnih delova", navodi Brindić.

Asocijacija srpskih i kineskih trgovaca u Nišu godinama je pokušavala da pomogne proizvođačima da uspostave poslovnu saranju sa partnerima iz daleke Azije.

Bratislav Vukadinović, predsednik Udruženja građana "Lan Džou" – Niš, napominje da je u planu bilo da se preko Luke "Bar" uvoze poluproizvodi i sirovine do niške mašinske industrije gde bi bila slobodna zona, a proizvodi sa prefiksom "made in Serbia" bi posle mogli lakše da se izvoze u EU.

Članica Kineske trgovinske asocijacije u Srbiji Šu Cu Vang kaže da žele da što pre pokrenu proizvodnju u Srbiji.

"Pomažemo srpskim privrednicima da kupe jeftiniju kinesku sirovinu direktno od proizvođača. To je i nama u interesu jer živimo ovde", poručuje Šu.

Mnoge ideje su propale jer nisu imale podršku lokalnih samouprava, koje interes vide u velikim investicijama.

"Mi smo sa svim kapacitetima Slobodne zone Pirot spremni za velike kompanije. Na sadašnjoj lokaciji više nemamo mesta, to smo na neki način već popunili, ali smo za veće investicije planirali novu lokaciju", kaže Dragan Kocić, predsednik Regionalne privredne komore Niš.

Pre desetak godina investitor iz jedne kineske primorske provincije planirao je da u krugu Elektronske industrije u Nišu od kineskih komponenti sklapa televizore. Međutim, zbog administrativnih problema, od te ideje je vrlo brzo odustao.

Ekonomista Boban Stojanović ističe da je jug Srbije interesantan za Kinu zbog blizine luke Pirej. "Ovuda će ići glavni tranzit robe i dodatno treba videti šta od robe može otići u Kinu kao gotov proizvod", rekao je Stojanović.

Iz Nišavskog, Pirotskog i Topličkog okruga izvoza za Kinu nema, ali je zato poslednjih decenija uvoz kineske opreme i repromaterijala povećan za 10 odsto, pa sada iznosi oko 40 miliona dolara.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво