Pravi trenutak za refinansiranje kredita za stan

Više od 100.000 građana Srbije ima stambeni kredit. Većina se zadužila između 2006. i 2010. godine kada su kamate na sve, pa i stambene kredite, bile znatno više nego danas. U međuvremenu, sniženi su i euribor i bankarske marže.

Kamata na stambeni kredit sastoji se od nepromenljivog dela (marža banke) i promenljivog euribora, koji određuje Evropska centalna banka. Na primer, 2008. euribor je bio pet odsto, a sada je manji od nule – po tom osnovu već su automatski korisnicima kredita kamate snižene. Uz to poslednjih meseci i banke su počele da snižavaju marže.

"Svim klejentima koji su u prethodnom periodu podneli i aplicirali po višim kamatama sada je momenat da refinansiraju kredit zato što je kamata za godinu dana sa 4,50 došla do 3,45 odsto. U odnosu na prošlu godinu 20 odsto je povećan broj zahteva za stambene kredite, interesovanje je veliko, klijenti su više zainteresovani. Čak i da smanjite ratu za 20 evra, to je ozbiljan iznos bez obzira na troškove koji su uključeni u refinansiranje. Sada je momenat da se krediti refinansiraju", ističe Dejan Vučinić iz Sosijete ženeral banke.

Mnogi se raspituju, ali nije previše onih koji se i odluče da ponovo uđu u dugotrajnu i složenu kreditnu proceduru.

"U slučaju refinansiranja stambenih kredita treba da znaju da postoje troškovi koje ne bi imali da ostanu, sudski kod overe založene izjave, upis hipoteke da izvade, vlasnički list, trošak prevremene otplate, neke sitne troškove za menicu, sve kad saberemo za 30.000 to je 650 evra", ističe Vesna Milojević sa portala Uporedi, uštedi.

Svako treba sam da odluči da li će se upustiti u refinansiranje, da obiđe više banaka, uporedi uslove, traži preciznu računicu za svoj dug. Kome se za sada ne isplati, možda će uskoro.

"Da li će ta marža biti još niža od 2,5 euribora kao što je bila ili ja pamtim 1,75 odsto euribora, to ne može niko da vam kaže. Mi smo uvek sa maržom bili na nekih 1,5 odsto iznad u proseku, to je ono, što kažemo, marža za rizik zemlje, to dodaju banke kad grade maržu i nije isto kad odobravate kredit u Italiji ili Srbiji, i ako je ista banka u pitanju", ukazuje Zoran Grubišić sa Beogradske bankarske akademije.

Dejan Vučinić dodaje da se banke trude da ponude što bolje uslove i dodaje da je siguran da će banka pratiti trend da bude što konkurentnija.

Kako sada stvari stoje, refinansiranje se ne isplati onima koji su stan kupili uz subvenciju koju državi vraćaju bez kamate poslenjih pet godina otplate kredita.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом