Srpski neimari grade luksuzno pozorište u Sibiru

Jedno od najsavremenijih pozorišta u Rusiji, čiji je investitor Vladimir Bogdanov, gradila je srpska građevinska firma po projektu arhitekata iz Srbije. Izgradnja "Dvorca iskustva Neftjanik" u Sibiru ulazi u završnu fazu, a reč je o skupocenom objektu u čijoj je izgradnji primenjena najsavremenija tehnologija u građevinarstvu i materijalima, a na dimenzijama i kvalitetu se nije štedelo.

Uprkos sibirskoj hladnoći i teškim uslovima, niklo je luksuzno pozorište površine pedeset hiljada kvadrata, čija je izgradnja koštala više od dve stotine miliona evra. Uz brojnu rasvetu enterijer krasi i unikatni luster iz Portugala, koji vredi nekoliko stotina hiljada evra.

Srce "Neftjanika", objekta namenjenog za razne javne skupove, čini pozorište, gde je svako od 1.200 sedišta zasebno klimatizovano. Kompjuterizovanu scenu na pet nivoa montirali su ruski i srpski stručnjaci.

"Ranije smo radili sa češkim i nemačkim stručnjacima, koji su precizni i tačni. Sada smo videli da su srpski stručnjaci još bolji, jer su mnoge stvari rešavali praktično u hodu", kaže Oleg Vladimirović Komjakov, rukovalac montažnih radova "TDM". 

Srpski građevinci su u Rusiji na dobrom glasu. Uprkos jakoj konkurenciji iz Evrope, posao je dodeljen srpskoj građevinskoj firmi "Mićko" iz Moskve, koja se dokazala na prethodnim projektima.

"Srbiju i Rusiju povezuju istorijske veze i mnogi događaji. Smatram da ćemo u budućnosti sarađivati ne samo u oblasti građevinarstva, već i na polju energetike i drugim oblastima", kaže Sergej Nikolajevič Matvejev, direktor odeljenja "Surgutnjefgas - Komsomosljskneft" Fjodorovski.

Pored "Neftjanika", Radmilo Jevtović dve decenije gradi širom Rusije, angažujući građevince iz Srbije. Surgut u Sibiru je veliko gradilište, a deset hiljada srpskih neimara dalo je doprinos na tom polju.

"Poslednjih dvadeset godina sve naše građevinske organizacije iz Srbije dobijaju posao kod Surgutnjeftgasa. To je jedan stvarno pokazatelj koliko gospodin Bogdanov voli Srbe", kaže Radmilo Jevtović iz LBK "Mićko".

Uprkos ukazanom poverenju, mora se razmišljati kako se izboriti protiv sve brojnije konkurencije iz Evrope. To pitanje često je tema na sastancima u ambasadi u Moskvi, gde se sa odgovornim kompanijama, koje posluju u Rusiji razmatra i pitanje zaštite srpskih građevinaca od nepouzdanih firmi.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 26. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи