Srpski sir i šećer na vratima Evroazijske unije

Predsednici pet država koje čine Evroazijsku ekonomsku uniju odlučili su da otpočnu pregovore sa Srbijom o formiranju zajedničke zone slobodne trgovine. To bi trebalo da stvori uslove za bescarinski izvoz srpskog "fijata", ali i sireva, šećera i drugih poljoprivrednih proizvoda. Uniju čine Rusija, Belorusija, Kazahstan, Jermenija i Kirgizija. Ugovor o slobodnoj trgovini već je potpisan sa Vijetnamom, a Unija pregovara sa Izraelom, Indijom, Egiptom i Iranom.

Sa tri članice Evroazijske ekonomske unije – Rusijom, Belorusijom i Kazahstanom – Srbija ima pojedinačne ugovore o slobodnoj trgovini, a sa Jermenijom i Kirgizijom o povlašćenom režimu trgovine.

Kada budu završeni najavljeni pregovori, novi ugovor potpisaće Srbija i Unija kao celina, saopšteno je posle sednice Vrhovnog saveta te organizacije u glavnom gradu Kazahstana.

"Ovo nije samo priča o 'Fijatu', ovo je priča o svim vrstama robe koja će se naći na bescarinskom režimu trgovine. Cilj je da zadržimo postojeći nivo liberalizacije – 99 odsto robe se nalazi na bescarinskom režimu. Drugi cilj je da povećamo, proširimo obim robe na 'Fijat', sireve i određene vrste poljoprivrednih proizvoda", rekao je Rasim Ljajić, ministar trgovine, turizma i telekomunikacija.

Dejan Delić iz Privredne komore Srbije kaže da se početak ali i završetak pregovora očekuje ove godine.

"Ne očekujemo ništa lošije, s obzirom na to da su uslovi da se oko 99 odsto proizvoda već plasira bez carine. PKS će tražiti dalju liberalizaciju sa Evroazijskom evropskom zajednicom, posebno sireva, duvana i šećera", rekao je Delić.

Ministar Ljajić ističe da je interes da se ti pregovori završe što pre, ali da to ne zavisi samo od Srbije.

"Situacija je čistija sa ove tri zemlje, osim Kazahstana, koji je imao otpor prema izvozu našeg 'Fijata'. Ostaju pregovori vezani za Kazahstan. Ruska Federacija i Belorusija verujem neće praviti posebne probleme. I ostaje druga vrsta problema, a to su ove dve zemlje koje treba da se usaglase sa ovom robom koja je bila na bescarinskom režimu", kaže Ljajić.

Sa Ruskom Federacijom, kao najznačajnijom članicom Evroazijske unije, Srbija u prva četiri meseca ove godine beleži 22 procenta veći izvoz nego lane u isto vreme. Očekuje se da ove godine izvoz premaši milijardu dolara iz 2013. i 2014, a da dogodine, uz novi sporazum, bude i veći.

"Očekujemo milijardu i po, a naše skrivene želje su i preko dve milijarde", govori Delić.

Evropskoj uniji, tvrde, ne smetaju pregovori Srbije sa Evroazijskom ekonomskom unijom, a u Privrednoj komori kažu da im se, posle vesti o početku pregovora, javila poznata francuska kozmetička kompanija i raspitivala se o mogućnostima saradnje.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 28. март 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво