Pomoć države za veću konkurentnost malih preduzeća

Preduzetnici i vlasnici malih preduzeća mogu da konkurišu za kredite za nabavku opreme, za koje uvek vlada najveće interesovanje. U godini preduzetništva, Ministarstvo privrede i banke plasiraće više od dve milijarde dinara u opremanje domaćih firmi i povećanje njihove konkurentnosti. Javni poziv otvoren je dok se sredstva ne utroše, a četvrtinu novca privrednici dobijaju bespovratno.

Valjevski proizvođač peći i metalne kućne galanterije za dve decenije stigao je na tržišta dvadesetak evropskih zemlja. Sedamdeset odsto prozvoda kupuju Poljaci, Mađari, Ukrajinci... 

Kaže da mu je 2,5 miliona dinara, koje je prošle godine dobio od države, pomoglo da se odluči za kredit i nabavku neophodne mašine.

"Ti kupci su svake godine sve zahtevniji i zahtevniji, što se tiče kvaliteta i cena i to nas tera da svake godine nešto radimo sa proizvodnjom", kaže Aleksandar Blažić iz preduzeća "Blist Doo" u Valjevu.

Na ovaj način moguća je kupovina opreme vredne do deset miliona dinara. Država četvrtinu novca daje bespovratno, pet odsto sredstava privrednik obezbeđuje kao učešće za kredit.

Garancija koju traži banka je zaloga na kupljene mašine.

"Nisu sve banke koje su se javile na konkurs izabrane već samo četiri sa najboljim uslovima, a kamatne stope za naše uslove i za segment privrede su povoljne i kreću se od 3,5 procenta sa valutnom klauzulom, pa naviše", kaže Katarina Obradović Jovanović, pomoćnik ministra privrede.

Privrednici zahteve podnose bankama, a prvi put to mogu i kod dve lizing kompanije. Oni koji su takve kredite već odobravali kažu da problema sa vraćanjem nema i da je jačanje preduzeća i njihov interes.

"Strategija naše banke i lizinga su pružanje podrške domaćoj ekonomiji i voljni smo da učestvujemo u svakom programu i inicijativi koja ima za cilj unapređenje poslovanja malih i srednjih preduzeća", kaže Zoran Ristić iz "Unikredit" banke.

Za bespovratnu pomoć država je obezbedila 542 miliona dinara, najniži iznos na koji može da računa preduzeće je 250.000, a najviši dva i po miliona dinara.

Sedamdeset odsto sredstava privrednik dobija povoljnim kreditom. Međutim, ako želi da kupi opremu skuplju od 10 miliona dinara, ostatak novca mora da obezbedi iz drugih izvora.

Na taj način moguća je kupovina nove opreme, ali i mašina koje nisu starije od pet godina.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом