Kakva je sudbina strateških preduzeća

Od 17 strateških preduzeća, njih deset se bez rešenog statusa bliži 28. maju, kada ističe zakonski rok zaštite od naplate dugova. Ukupan dug tih preduzeća je milijardu i po evra, najviše prema državi. Zbog toga u nadležnom ministarstvu kažu da velikih lomova neće biti i da se sa bankama i lokalnim samoupravama dogovara o planu za svako preduzeće.

U nazivu plan reorganizacije, a u suštini detaljan plan otplate dugova nekog preduzeća, to je UPPR – u ovom trenutku najtraženije rešenje za sva preduzeća kojima ističe rok zaštite. Ako ga prihvate najveći poverioci, taj plan odobrava nadležni privredni sud.

"Negde oko dve trećine tih dugova otpadaju na državu, a jedna trećina na komercijalne poverioce. Za one za koje sud i vreme pokažu da ne mogu da izdrže UPPR ili da nema rešenja drugačijeg za njih, stečaj će svakako biti", kaže državni sekretar u Ministarstvu privrede Dragan Stevanović.

Kruševački FAM više nije na spisku jer je odmakao u odobravanju UPPR-a, RTB "Bor" je taj plan predao sudu, a na UPPR računaju "Petrohemija", "Ikarbus", "Trajal", FAP i novinska kuća "Politika". Na taj način mogu se obavezati na otplatu dugova u roku i od osam godina. Ako dogovor poštuju, ne preti im blokada.

"Mi pokušavamo da razgovaramo i sa komercijalnim poveriocima kako bismo neku zajedničku strategiju pronašli. Država je tu u relaksiranijoj poziciji s obzirom na to da prema Zakonu o privatizaciji mi možemo da otpišemo dugove ili da ih konvertujemo u kapital na ime svojih potraživanja", objašnjava Dragan Stevanović.

Preduzećima poput "Resavice", koja duguju državi, nadležni kažu, nije potreban UPPR, već strateški plan. Lokalne samouprave će imati značajnu ulogu kod PKB-a FAP-a i "Jumka", gde se planira i prodaja dela imovine. Zbog toga što rade punim kapacitetom, poverioci "Jumka" su odustali od prinudne naplate.

"U ovom trenutku imamo nekih oko šest miliona evra ugovorenih poslova, maltene svakodnevno se trudimo da ugovorimo nove poslove", tvrdi direktor "Jumka" Goran Đorđević.

"Bilo je uspona i padova za sve ovo vreme, mislim da će u budućnosti biti dobro pošto se sada zapošljavaju novi radnici", kaže radnica "Jumka" Slađana Aleksić.

U 10 strateških preduzeća radi više od 21.000 radnika, kraj maja već dugo čekaju sa zebnjom. Posle propalog tendera, gradski čelnici i ministarstvo užurbano traže rešenje za PKB.

"Da bismo firmu dodatno sredili, utegli i reorganizovali i možda u narednom srednjoročnom periodu je spremili i objavili za prodaju", kaže Dragan Stevanović.

"Galenika" će jedina do kraja maja znati ima li strateškog partnera, a bar tri preduzeća iz ove grupe pokušaće da ga dobiju posle tog roka.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво