Mladi preduzetnici u Srbiji - višak ideja, a manjak novca

U godini preduzetništva pokrenut je projekat "Karavan omaldinskog preduzetništva - Privredni forum mladih" sa ciljem da se mladi upoznaju sa mogućnostima i izazovima osnivanja i uspešnog vođenja sosptvenog posla, ali i kako da se podstakne razvoj preduzetničke svesti. Krajnji rezultati - smanjenje nezaposlenosti kod mladih. Prva faza projekta je uspešno završena, počinje druga.

Za elektroniku se interesovao još u osnovnoj školi. Malo ko je mogao da poveruje da će Branimirov hobi prerasti u firmu za proizvodnju automatskih mašina. U privatne vode upustio se posle završenog fakulteta. Za tri godine zaposlio je petnaest radnika, ali put do toga, kaže, nije bio lak.

"Problemi počinju sa otvaranjem firme, normalno ulazite u jedan svet gde treba da se plaćaju i porezi i doprinosi, treba ispratiti i prodaju i naplatu i da se izradi gotov proizvod", kaže Branimir Plazinić, preduzetnik.

Kako da uđu u preduzetnički svet, ali i još važnije, kako da se u njemu pozicioniraju, početnicima u biznisu pomaže Karavan omladinskog preuzetništva. Obilazeći gradove u Srbiji, u godini preduzetništva, spaja iskusne i one koji se premišjaju da li da se oprobaju na tržištu.

"Mladi nisu toliko ohrabreni da se upuste u preduzetništvo. Imamo podatak da od 10 poduhvata devet su neuspeli, niz faktora utiče na to - od finasijskih poteškoća do poslovnog ambijenta", kaže Vladimir Radovanović iz Privrednog foruma mladih.

Kako bi se ta statistika poporavila - mlade ohrabruje i Privredna komora Srbije.

"Interesovanje postoji, nije tačno da mladi nisu zainteresovani, mladi su jako svesni situacije u okruženju nezaposlenosti i svesni su toga da sami moraju osmisliti svoj posao da ne mogu čekati i da im niko neće doći sa poslom pred vrata", rekla je Nermina Ljubović iz Privredne komore Srbije. 

A kada se na taj korak i odluče, smatraju stručnjaci, država bi trebalo da bude najveća podrška.

Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku kaže da preduzetnik provede gotovo 45 posto svog aktivnog radnog vrmena u takozvanoj borbi sa sitemom.

"Drugim rečima, on pokušava da preživi u jednoj šumi propisa, birokratije i da istovremeno uspe na tržištu i da se izbori sa svim onim pravilima koje mu država i sistem nameće. Veliki problem je što je osnivački kapital mali, a opterećena države i brojni parafiskalni nameti su visoki", kaže Rajić.

Saglasni i mladi privrednici. Ideje, kažu, ne manjkaju, ali je put od ideja do realizacije trnovitiji nego njihovih kolega koji počinju svoj posao u zemljama Evropske unije. I to je ono na čemu treba da se radi, posebno u godini preduzetništva.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво