Aleksinačka kvaka za Norvešku i Jordan

U vreme opšte besparice, nelikvidnosti većine srpskih preduzeća i nemogućnosti naplate potraživanja, vlasnici porodičnih firmi šansu vide na evropskom tržištu. Većina njih su mala i srednja preduzeća koja posluju oko tri decenije. Malo je poznato da je znatan broj velikih preduzeća u svetu, poput "Levisa", "Ferera", "Hajnekena" i "Ikee" u porodičnom vlasništvu.

Nadležni najavljuju pomoć malim i srednjim preduzećima u zemlji, a ekipa RTS-a posetila je aleksinačku porodičnu firmu, koja proizvodi okove za stolariju i želi da proširi proizvodne kapacitete.

Porodični biznis je poseban put u preduzetništvo. Postati deo jedne takve firme, posebno u gradu poput Aleksinca, gde je veliki broj nezaposlenih, želja je mnogih. Jedna od njih sa tradicijom od 29 godina, koja proizvodi okove za građevinsku stolariju daje šansu za nova radna mesta.

Lazarević Jelica, radnica porodične firme "Vabis" u Aleksincu, kaže da radi na montaži kvaka za aluminijumska vrata.

"Posao je malo teži, malo muški, ali snalazim se, napredujem i drago mi je što se firma širi", priča Jelica.

"Radim već tri godine, posao sam dobila preko konkursa odmah posle završene srednje škole i u ovoj firmi mogu da napredujem, što mi je i cilj", rekla je Marina Arsić, takođe radnica "Vabisa".

Trenutno imaju 86 radnika u fabrici od 5.000 kvadratnih metara. Međutim, skoro dve godine pokušavaju da zakupe ili kupe parcelu koja je u njihovom susedstvu, a u vlasništvu je Republike Srbije.

"Trenutno imamo problem zato što smo sklopili nove ugovore sa Norvežanima i Jordanom i treba nam proširenje poslovnog prostora. Za ovih 29 godina ništa nismo tražili od države, nikakve subvencije i nemamo nikakvih kredita, sve radimo iz sopstvene proizvodnje", kaže Vanko Stošić, vlasnik porodične firme "Vabis".

Na parceli od pola hektara je bespravno izgrađena trafostanica. Ukoliko kompanija "Vabis" dobije od države zemljište u zakup, ili ga kupi, izgradili bi halu i zaposlili 50 radnika, i to bez subvencija.

U međuvremenu su po zahtevu Direkcije za imovinu napravili i novu podelu parcele, kako bi se sporna mogla upisati u javnu svojinu. U opštini su spremni da pomognu domaćem investitoru.

"Mnogo je bitnije negovati i sačuvati onu koja radi na našoj teritoriji i pomoći koliko je u našoj mogućnosti, ne bi li se svako novo radno mesto otvorilo", kaže Čedomir Rakić, zamenik predsednika opštine Aleksinac.

Svako radno mesto je dragoceno, kažu nadležni, i obećavaju da će učiniti sve da se sačuva svaka porodična firma.

Aleksandra Damnjanović, državna sekretarka Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, kaže da je proverom u republičkoj Direkciji za imovinu utvrđeno da su rešeni svi problemi koji su bili u prethodnom periodu - urbanistički i imovinski, i da će republička direkcija u najskorije vreme okončati ovaj postupak, odnosno prodati tu parcelu.

Opština Aleksinac uskoro otvara i dve industrijske zone, a u planu je da postane i slobodna bescarinska zona, kako bi firmama stvorila što bolje uslove za poslovanje, i kako bi smanjila broj nezaposlenih kojih je trenutno više od 8.000.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво