Požari prete poizvodnji nafte u Kanadi, "potpalili" cene

Cene nafte su porasle u azijskom regionu, pri cemu je "brent" probio nivo od 45 dolara za barel, pošto požari koji besne u Kanadi prete da ugroze proizvodnju ove sirovine u toj zemlji, a oporavku cena doprinos je dao i pad američke produkcije "crnog zlata".

Američka "laka" nafta WTI za isporuku u junu skočila je za 96 centi (2,19 odsto) na 44,74 dolara, a severnomorska sirova nafta "brent" za julske isporuke ojačala je za 80  centi (1,79 odsto) na 45,42 dolara po barelu, prenosi agencija AFP.

Kanadske vlasti kažu da se požari nekontrolisano šire u regionu naftnog peska Alberta, koji proizvodi i transportuje ovu sirovinu na južno američko tržište, pa naftne kompanije smanjuju aktivnosti kako bi olakšale evakuaciju onih zaposlenih čiji rad nije prekopotreban.

Vesti o požarima u Kanadi dolaze uporedo sa zvaničnim podacima iz SAD koji pokazuju da je američka proizvodnja nafte potonula prošle nedelje za više od 100.000 barela na 8,83 miliona barela dnevno, što je najniži nivo od septembra 2014. godine.

Mada su komercijalne zalihe nafte u SAD porasle u istoj nedelji, investitori su sve nade položili u to da će pad proizvodnje pomoći ublažavanju globalne prezasićenosti ponude.

"Mislim da su požari u Kanadi glavni razlog za današnji rast cena nafte, bitniji nego pad proizvodnje u SAD", rekao je za AFP analitičar kompanije IG Markets, Bernard Ou, dodajući da kanadske naftne kompanije kažu da bi požari mogli da ugroze proizvodne kapacitete za više od milion barela dnevno.

Kompanija "BMI Riserč" je saopštila da očekuje da će proizvodnja nafte iz škriljaca u SAD nastaviti da pada na dugi rok, što bi trebalo da pomogne ublažavanju situacije sa prezasićenošću tržišta.

"Smatramo da će snažan pad američke proizvodnje iz škriljca podstaći početak uravnoteženja tržišta, pri čemu će se cene oporavljati postepeno u idućih nekoliko kvartala", navodi se u tržišnom komentaru te kompanije.

Obimna proizvodnja u SAD i Organizaciji zemalja izvoznica nafte (OPEK) ključni su uzroci prezasićenosti ponude koja je dovela do sunovrata cena za 60 odsto, sa nivoa od preko 100 dolara za barel sredinom 2014. godine.

Bernad Ou, međutim, kaže da je tržište i dalje preplavljeno naftom i da je "glupo misliti da će problem prezasićenosti nestati u skorije vreme".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи