Usvojen paket pomoći nemačkim bankama

Nemački parlament je, po hitnom postupku, usvojio plan za spasavanje banaka, vredan 480 milijardi evra, sa ciljem vraćanja poverenja u krizom pogođeni finansijski sektor.

Najveći paket pomoći u posleratnoj istoriji Nemačke prvo je usvojen u donjem domu parlamenta, Bundestagu, gde je dobio podršku 476 paralamentaraca, dok je 99 glasalo protiv ili bilo uzdržano.

Zatim je jednoglasno usvojen u gornjem domu, Bundesratu, i sada se očekuje da ga do kraja dana potpiše predsednik Horst Keler, kako bi mogao da stupi na snagu u ponedeljak.

Plan, objavljen početkom ove sedmice, uključuje 80 milijardi evra svežeg kapitala za banke i 400 milijardi evra u garancijama sa ciljem podsticanja posustalog međubankarskog kreditiranja.

Usvajanje ovog zakona je bilo moguće samo zahvaljujući opoziciji, koja je delimično odustala od korišćenja svojih kontrolnih prava, jer bi to čitavu proceduru oteglo na nekoliko nedelja.

"Nismo saglasni sa svim merama ovog paketa, ali smo morali da razmislimo o tome šta on znači za našu zemlju i njenu privredu i stabilnost i šta bi bilo da taj paket nije dobio većinu", objasnio je šef opozicione Stranke slobodnih demokrata Gido Vestervele.

Nemački ministar privrede Mihael Glos je ukazao da je ovaj korak od ključnog značaja ne samo za banke, već, pre svega, za "dobrobit građana i ekonomije".

Do sada nijedna banka u Nemačkoj nije pokazala nameru da se prijavi za pomoć u okviru ovog paketa za spasavanje.

Najveća nemačka banka "Dojče bank" neće tražiti tu pomoć, prenele su svetske agencije saopštenje finansijskih izvora.

U međuvremenu je direktor te banke Jozef Akerman izjavio da će se odreći svog godišnjeg bonusa od nekoliko miliona evra kako bi pokazao solidarnost sa zaposlenima u banci u vreme finansijske krize.

Ministar Glos je pozvao i čelnike ostalih banaka da slede Akermanov primer.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи