Javne nabavke, da li je najniža cena uvek i najbolja

Od 2002. do 2012. godine doneta su tri zakona o javnim nabavkama. Poslednji je, drugi put, izmenjen krajem prošle godine. Izmene su dale željene efekte ojačale konkurenciju, skratile rokove, ubrzale procese. Problema ipak ima – najviše u organizaciji, ali i u odabiru najbolje cene.

Iako je grad Beograd zbog uvođenja centralizovanih javnih nabavki prošle godine uštedeo preko dva miliona evra, bilo je i problema. Deljenje obroka u narodnim kuhinjama na kratko je obustavljeno zbog neuspešnog tendera. Zato je grad umesto hrane delio novac.

Sandra Damčević iz Službe za centralizovane javne nabavke i kontrolu kaže da je postupak pokrenut na vreme a da su rokovi takvi kakvi su po zakonu o javnim nabavkama a u toku je stručna ocena.

"Nama je najniža cena bila prošle godine, pretpostavljam da će biti i ove godine jer je teško uklopiti potrebe svih naručilaca Grada Beograda. Najniža cena je nama najbolji kriterijum", ističe Damčevićeva.

To je, zbog ograničenih sredstava, glavni kriterijum i u Kliničkom centru Srbije. Prepreka, kažu, ima, ali ih rešavaju u hodu. Međutim, upozoravaju da odluka ne zavisi samo od njih.

Milika Ašanin iz Kliničkog centra Srbije kaže da se dešava da nabavke kasne i ističe da Komisija za zaštitu prava mora da vodi računa da svoje odluke donese u propisanom roku.

Inače, kako ističe Ašanin, ima situacija zloupotrebe od strane ponuđača kada oni iz ličnih interesa daju zahteve i žalbe i to značajno otežava i usporava donošenje same odluke.

Najniža cena nije uvek i najbolje rešenje, podsećaju iz Uprave za javne nabavke. Prilikom odabira ponuđača važno je usaglasiti i novac i kvalitet.

"Nekada na početku platite manje, kroz period eksploatacije tog proizvoda, troškove održavanja, troškove potrošnog materijala tog proizvoda dođete do toga da onaj proizvod koji je početno bio jeftiniji na kraju se ispostavi da je značajno skuplji", rekla je Danijela Bojović iz Uprave za javne nabavke.

Pored cene i kvaliteta ključna je i organizacija u ustanovi koja raspsiuje javnu nabavku. Ukoliko su određeni proizvodi i usluge potrebni u junu kasno je da se sa postupkom krene u maju, s obzirom na to da je prosek trajanja javne nabavke sada oko 52 dana.

Uprkos preovlađujućem utisku, statistika pokazuje da od ukupnog broja, samo jedan procenat javnih nabavki bude poništen.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво