Читај ми!

Glavobolje zbog franaka

Građani koji su kredite uzeli u švajcarskim francima, sada imaju probleme sa vraćanjem duga, jer je franak ojačao prema evru. Reprogram ili konverzija takvih kredita jedino je rešenje za dužnike.

Krediti u švajcarskim francima bili su najpopularniji kada je počela kreditna ekspanzija, jer su bili jeftiniji od onih u evrima. Pola sredstava od ukupne sume koje su banke pozajmile fizičkim licima iskorišćeno je za kupovinu stanova.

U međuvremenu, vrednost franka prema evru je ojačala što je povećalo rate kredita i mnoge klijente dovela u situaciju da ne mogu da vraćaju kredite.

Pre nekoliko godina kod građana Srbije nije postojala dilema u kojoj valuti uzeti kredit. Prema rečima Zorana Mihajlovića, kojem su banke sugerisale da uzme kredit u švajcarskim francima jer je bio jeftiniji od indeksiranog u evrima, sada, pet godina od kako vraća dug, on je veći za deset odsto.

Švajcarski frank je u međuvremenu toliko ojačao da je reprogram ili konverzija takvih kredita postala nužda.

Vladan Vilotijević iz "Eurobanke" kaže da ta banka sa više od 7.000 stambenih kredita i 200 miliona evra plasmana u svom portfoliju, ima oko 80 odsto kredita indeksiranih u švajcarskim francima. 

"Svi klijenti koji su imali takve kredite, koji su bili povoljniji, sada imaju probleme i povećanu ratu za 25 odsto. Međutim, svim klijentima nudimo besplatnu konverziju u evre", rekao je Vilotijević.

Način za smanjenje rizika 

Posle konverzije, novi problem je predstavljala Nacionalna korporacija za osiguranje stambenih kredita, jer je zbog rasta evra porastao i dug u evrima. Prema našoj računici, poslednjih pet godina švajcarski franak je ojačao prema evru za 35 evrocenti.

Ukupna protivrednost kredita od 80.000 evra uzetih u švajcarcima je tako porasla za 25 odsto ili na više od 100.000 evra. Garancija i hipoteka na staru vrednost stana više nije bila dovoljna, pa je sledio novi upis u knjige, dodatna garancija za kredit, što je novi košmar za klijente.

"Nezahvalno je davati savet, jer je švajcarski franak najstabilnija valuta na svetu, evro klizi i zato klijenti koji su uzeli kredite u švajcarcima imaju problem sada", kaže Dušan Uzelac sa sajta Kamatica. 

Uzelac savetuje budućim i trenutnim dužnicima da vežu svoje dugove prema valuti u kojoj primaju zarade i tako izbegnu dugoročni rizik.

Ideja guvernera za odobravanje dugoročnih dinarskih stambenih kredita bankari ne smatraju realnom, jer ne postoje dugoročni dinarski izvori koji bi bili plasirani za te namene. Druga teškoća u ovom trenutku su visoke dinarske kamate koje bi bile nepodnošljive na dugi rok.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 12. јун 2024.
21° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије