Читај ми!

Banke u potrazi za klijentima

Posle povećanje obaveznog učešća na 30 odsto za potrošačke kredite vezane za evro, banke preračunavaju kako da dođu do novih klijenata.

Od početka godine građani se sve manje zadužuju i troše. S druge strane, banke sve više gledaju kako da olakšaju otplatu problematičnih kredita, jer je nivo nezaposlenosti dostigao vrhunac, pa mnogi klijenti nisu u mogućnosti da vraćaju pozajmice.

Posle povećanje obaveznog učešća na 30 odsto za potrošačke kredite vezane za evro, banke se sve više bave preračunavanjem kako do novih klijenata.

Namera Narodne banke jeste da se građani što manje zadužuju kreditima indeksiranim u stranoj valuti. Vladan Vilotijević iz EFG banke kaže da će tražnja za tom vrstom kredita svakako smanjiti.

"Naša banka je još 2010. započela odobravanje potrošačkih i kredita za refinansiranje u dinarima i 80 odsto pozajmica je u dinarima", rekao je Vilotijević.

Banke upozoravaju građane da je, ako se odluče za zajam sa deviznom klauzulom, bolje da uplate učešće nego depozit.

Kada je reč o automobilima, u "Fijatu" tvrde da će kreditiranje punta ostati gotovo nepromenjeno.

"Ne odričemo se sistema staro za novo ni posle mera Narodne banke, i to podrazumeva ostanak subvencionisane kamate od četiri odsto", kaže Alfredo Pastore, menadžer "Fijat automobila".

"To znači da će minimalno učešće od 30 odsto za kupovinu na kredit imati gotovo neprimetne promene za kupce 'punta klasik' i ubuduće, navodi Pastore.

Prema najavama, neke banke će smanjiti kamate za kredite sa deviznom klauzulom za oko 10 procenata. Ako neko nema novca za učešće, bankari nude dva umesto jednog kredita.

"U istom trenutku kada klijent podnosi zahtev za kredit za automobil, on podnosi i zahtev za dinarski kredit koji nije indeksiran, i sa jednim dolaskom on završava posao", objašnjava Raško Tomašević iz "Kredi agrikol banke".

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 13. мај 2025.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом