Читај ми!

Subvencije (ne)dovoljne za gazdinstva

Subvencije za poljoprivredu od 14.000 dinara po hektaru nedovoljne za mala gazdinstva koja za penzijsko osiguranje moraju da uplate isto onoliko novca koliko dobiju od države.

Nakon nedavnih protesta poljoprivrednika i blokade puteva u Vojvodini, dogovoreno je da će se ovogodišnje subvencije za poljoprivredu od 14.000 dinara po hektaru isplaćivati za parcele do 100 hektara. Zahteve za podsticaje poljoprivrednici će podnositi od 1. jula.

Koliko će sredstava od džave iskoristiti u šabačkoj opštini još uvek se ne zna. Prošle godine od 6.680 registrovanih gazdinstava, subvencije po hektaru  iskoristilo je  tek 20 odsto poljoprivrenih domaćinstava.

Subvencije su od velikog značaja za poljoprivrednike jer se svaki dinar ulaže u domaćinstva.

Stanimir Živanović poljoprivrednik iz Majura kaže da će mu subvencije dobro doći jer se već zadužio za đubrivo, gorivo, seme i prskanje.

Bez subvencija će i ove godine ostati mnogi poljoprivrednici zbog neizmirenih dugova PIO fondu.

"Nisam uplatio penziono zato što sam morao da uložim sredstva u setvu i za obradu zemljišta", objašnjava Milivoj Lukić koji obrađuje 108 hektara.

Slobodan Ilić iz Majura kaže da ne može da iskoristi subvencije na svojim površinama kad je zasadio lucerku  i na osnovu čega da nabavi fiskalne račune za veštačko đubrivo i za repromaterijal.

"Godine 2000. litar mleka je bilo 18 dinara, nafta 23 dinara, a sada je mleko 31 dinara i 80 para a nafta je 122 dinara i 80 para", kaže Ilić.

Za razliku od subvencija povraćaj sredstava za gorivo će iskoristiti mnogi. Međutim, iako uštede ima korist se i ne oseti jer su cene goriva svakim danom sve veće, kažu poljoprivrednici.

Osnovni problem je kažu poljoprivrednici što su mala domaćinstva odavno osiromašena i  nemaju  za nova ulaganja i obnovu proizvodnje.  Prosečan posed na području Šapca je 2,9 hektara po gazdinstvu.  Da bi od države dobili 42.000 subvencije  na tri hektara, toliko prvo treba  da uplate za penziono osiguranje.

Na području Šapca većina domaćinstava je mala, prosečan posed je 2,9 hektara po gazdinstvu, i nemaju za nova ulaganja i obnovu proizvodnje.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 29. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом