Nezakonita petina javnih nabavki

Svaka peta nabavka u Srbiji protivzakonita, a godišnje na razne zloupotrebe ode oko milijardu evra, tvrde stručnjaci. Rešenje u većoj konkurentnosti ponuđača, a neophodno i da ponuđači sami ukažu na nepravilnosti, rekao član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije Zlatko Minić.

Prema proceni domaćih stručnjaka i predstavnika EU u Srbiji, najveća korupcija je u sektoru javnih nabavki, gde godišnje na razne zloupotrebe ode oko milijardu evra, što je gotovo 25 odsto svih javnih nabavki.

Gostujući u Dnevniku RTS-a, član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije Zlatko Minić rekao je da su odavno postojala upozorenja o nepravilnostima u radu sektora javnih nabavki, ali da se nada, da će upozorenje koje je sada stiglo iz Brisela, probuditi svest javnosti i političkih vrhova kako bi se pristupilo rešenju.

"Korupcija u sektoru javnih nabavki se može smanjiti povećanjem ponuđača, odnosno povećanjem konkurentnosti, zatim povećanjem transparentnosti gde bi se javno videli uslovi i rezultati nabavke kao i žalbe. Veoma je bitna i angažovanost samih ponuđača koji moraju sami da se žale na nepravilnosti", rekao je Minić.

Minić je naglasio da nažalost još uvek ne postoji veb sajt komisije za prava ponuđača učesnika procesa po žalbama.

Član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije je rekao da Državna revizorska institucija kontroliše neke javne nabavke koje su sprovodila nadležna ministarstva, ali da su opasnije javne nabavke koje sprovode javna preduzeća.

"Javne nabavke koje sprovode javna preduzeća su opasnije, jer se preko njih finansiraju političke partije. Rešenja su da se predloži njihova privatizacija, ali i reagovanje društva, obezbeđivanje transparentnosti kao i pojednostavljenje uslova učešća ponuđača", rekao je Minić.

Minić je rekao da su jedno od interesantnih  rešenja ponudili predstavnici Slovenije na jednoj raspravi, a to je formiranje baza standardnih cena i usluga.

Prema Minićevom mišljenju, veoma je bitno da se što pre organizuje rasprava o kapacitetu Komisije za zaštitu pravilnika kao i rasprava o radu Državne revizorske institucije.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 06. мај 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом