Kraj samovolje banaka

Novi zakon uskoro će onemogućiti bankama da jednostrano menjaju ugovore s klijentima, rekla za RTS viceguvernerka Mira Erić-Jović. To će se odnositi ne samo na uslove kreditiranja, već i na sve depozite i ostale finansijske usluge.

Viceguvernerka Narodne banke Srbije Mira Erić-Jović izjavila je da će novim zakonom biti onemogućena jednostrana volja banaka kada je u pitanju promena bitnih elemenata ugovora sa klijentima.

Bez saglasnosti klijenta banka neće moći da raskine ugovor, najavila je ona gostujući u Jutarnjem programu Radio-televizije Srbije.

Zakon je pripremljen i pušten u zvaničnu proceduru, rekla je Mira Erić-Jović, koja očekuje da taj propis ubrzo bude usvojen po hitnom postupku.

Prema njenim rečima, građani će, posle početka primene tog zakona kojim se osigurava zaštita korisnika bankarskih i usluga lizing kompanija, moći značajno da odahnu, kada su u pitanju krediti i uslovi koje banke postavljaju.

Ona je najavila da građani mogu da očekuju pravo na ravnopravnost, na zaštitu svojih prava i interesa, na zaštitu prava od diskriminacije i adekvatno i relevantno informisanje.

Viceguvernerka najavila je da su unapređeni i elementi takozvane efektivne kamatne stope i da će "biti zabranjeno pozivanje na poslovnu politiku kada se radi o varijabilnim elementima kamatne stope".

"Neće biti moguće da se pozovu na poslovnu politiku banke, a da se pri tom ne znaju jasno odredivi precizni elementi na osnovu kojih se može menjati taj varijabilni element", rekla je viceguvernerka Mira Erić-Jović.

Ona je istakla da je u tekst tog zakona ugrađena i direktiva Evropske unije, ali da će prava biti proširena, jer se ta direktiva odnosi na kreditiranje potrošača, a da zakon obuhvata i druge bankarske usluge, kao i stambene kredite i depozite i ostale finansijske usluge.

Mira Erić-Jović smatra da odredbe zakona ne moraju neminovno dovesti do povećanja kamatnih stopa.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. јун 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом