Još 380 miliona evra od MMF-a

Vlada Srbije i MMF postigli dogovor koji će omogućiti povlačenje još 380 miliona evra. MMF do juna zahteva zakon o penzionom sistemu i smanjenje administracije. Dogovoreno povećanje deficita budžeta, a za najugroženije kategorije stanovništva 6,5 milijardi dinara.

Posle nedelju i po dana pregovora, Misija Međunarodnog monetarnog fonda i Vlada Srbije postigli su dogovor o četvrtoj reviziji kreditnog aranžmana. To će Srbiji omogućiti povlačenje dodatnih 380 miliona evra za podršku deviznim rezevrama.

Ministarka finansija Diana Dragutinović je rekla da je dogovoreno da se poveća deficit budžeta zbog manjka javnih prihoda, na 4,8 odsto bruto domaćeg proizvoda, sa ranije dogovorenih četiri odsto, pošto očekivani privredni oporavak nije išao predviđenim tempom.

Dogovoreno je i da se izdvoji 6,5 milijardi dinara za isplate najugroženijim kategorijama stanovništva - penizionerima, zaposlenim u javnim službama i siromašnim opštinama. Isplatiće se, prema dogorvoru, takođe i zaostale zemljoradničke penzije.

U sporazumu su revidirane očekivane stope ekonomskog rasta sa dva odsto, na jedan i po procenat u ovoj godini i na tri sa ranije planiranih četiri procenta u 2011. godini, rekla je ministarka finansija.

Ciljana inflacija u ovoj godini ostaje, prema rečima Dragutinovićeve, na ranije predviđenom nivou od šest odsto, plus - minus dva procenta,a naredne godine 4,5 odsto, plus minus dva.

MMF je 15. maja 2009. godine odobrio Srbiji novi stend-baj aranžman u ukupnom iznosu od 2,9 milijardi evra, koji će trajati do aprila 2011. godine.

Sredstva tog kredita koriste se za jačanje deviznih rezervi, kao podrška ekonomskom programu Vlade Srbije za umanjenje uticaja svetske ekonomske krize.

Isplata bonusa

Potpredsednik Vlade i minsitar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić ocenio je da će sporazum sa MMF-om doprineti stabilnosti kursa dinara i deviznih rezervi zemlje.

Dinkić je, na zajedničkoj konferenciji za novinare predstavnika MMF i Vlade Srbije, rekao da su devizne rezerve rekordne i trenutno iznose 11 milijardi evra, što je sasvim dovoljno da NBS može da interveniše na deviznom tržištu.

Dinkić je objasnio da Srbija neće povlačiti sredstva od kraja juna, kada ih MMF odobri, jer trenutno imamo četiri puta veće devizne rezerve od ukupne mase dinara kod građana i banaka.

Dogovoreno je i da se omogući jednokratna isplata bonusa u javnim službama u vidu regresa za godišnji odmor do 5.000 dinara koju neće dobiti pomoćnici ministara, rekao je Dinkić, i dodao da će isti iznos dobiti i penzioneri sa najnižim primanjima.

Dinkić je dodao da je za Božić predviđena isplata još jednog bonusa od po 5.000 dinara što je ranije već dogovoreno sa prosvetom i zdravstvom.

Ministar je najavio da će predstavnici MMF doći u Beograd ponovo u avgustu i izrazio uverenje da tada možemo očekivati drugačije i bolje projekcije te međunarodne finansijske institucije.

Paketi socijalne pomoći 

Postizanje sporazuma sa MMF-om omogući će realizaciju paketa socijalne pomoći u ukupnoj vrednosti od jedne milijarde i 450 miliona dinara, rekao je ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić.

Biće izdvojeno 252 miliona dinara za narodne kuhinje - 69 postojećih i 10 novih. Takođe će biti odvojen 131 milion dinara za 53.300 paketa osnovnih životnih sredstava i higijenske pakete za stara lica i seoske porodice.

Predviđena je i pomoć porodicama koje se nalaze u takozvanoj sivoj liniji siromaštva, odnosno one koje su siromašne, ali ne ispunjavaju uslove za dobijanje socijalne pomoći i za tu namenu biće odvojeno 100 miliona dinara.

Predviđeno je i 400 miliona dinara za socijalne usluge na lokalnom nivou u 48 najnerazvijenijih opština što podrazumeva pomoć u kući, osnivanje gerontoloških centara i pomoć deci sa smetnjama u razvoju.

Pored toga, ova sredstva treba da doprinesu da se u potpunosti pokriju predviđeni dečiji dodaci i porodiljske naknade za koje svake godine nedostaje oko 500-600 miliona dinara, naveo je ministar Ljajić.

Jeger: Predlog zakona o penzijama do juna

Šef misije MMF-a Albert Jeger izjavio je da će 2010. i 2011. biti dve teške godine za građane Srbije zbog usporenog rasta i oporavka privrede i ocenio da Srbija mora da smanji javnu potrošnju i pojača fiskalnu disciplinu da bi taj usporeni rast lakše podnela.

"Dva su razloga revidiranja BDP-a sa dva na 1,5 odsto u ovoj i sa četiri na tri odsto u idućoj godini - niži obim izvoza i smanjen priliv investicija", rekao je Jeger na zajedničkoj konferenciji za novinare predstavnika MMF-a i Vlade Srbije.

Albert Jeger upozorio je da ukoliko Srbija želi uspešan završetak četvrte revizije stend-baj aranžmana sa Fondom mora do juna da uputi u skupštinsku proceduru predlog Zakona o penzionom sistemu i da smanji broj zaposlenih u državnoj administraciji.

Jeger je rekao da ukoliko Srbija ne ispuni navedeni uslov Bord izvršnih direktora Fonda, koji će zasedati u junu, neće doneti pozitivnu odluku o četvrtoj reviziji stend-baj aranžmana.

Govoreći o kursu dinara Jeger je ocenio da je "plivajući" kurs pomogao Srbiji da lakše izdrži negativne efekte svetske krize i da je podstakao izvoz iz zemlje "mada svi u Srbiji nisu bili zadovoljni padom nacionalne valute".

Konačnu odluku o uspešnom završetku četvrte revizije kreditnog aranžmana daće izvršni i upravni odbori MMF-a krajem juna. Da bi oni doneli pozitivnu odluku neophodno je da Vlada do tada Skupštini dostavi novi zakon o penzijama i donese odluku kojom će ubrzati smanjenje broja zaposlenih u javnoj upravi.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи