Brokere brine velika "seoba naroda"

Migrantska kriza koja potresa Evropu samo je jedan od uzroka novih problema u evropskoj ekonomiji. Pred starim kontinentnom je i ekonomski neizvesna 2016. godina.

Evropske berze su doživele veliki pad od početka godine, uzroci - usporavanje rasta Kine i pad cene nafte. Ipak, brokeri kažu da ih sada brine velika seoba naroda.

Broker Nenad Gujaničić kaže da kratkoročno može da izazove prilično negativna kretanja u ekonomiji, međutim, sa dugoročnog aspekta može doći do upliva radne snage na tržište EU, a tu je problem u staristi u većini zemalja.

Međutim, za jednog čoveka ta ekonomska računica ne važi. Podigao je zid pred migrantima, a pre toga ogradio svoju ekonomiju. Premijer Mađarske Viktor Orban uveo je najviši porez na banke u Evropi i proterao kredite u švajcarcima. Sada i drugi kreću tim stopama.

Gernot Mitendorft iz Upravnog odbora Erste banke kaže da je to populistička politika, gde političari krive banke za lošu ekonomsku situaciju.

"I usuštini sve što se dešavalo dovelo je do velikih troškova i za banke u EU. Sada isto vidimo da i Poljska ide u pravcu mera poput ovih u Mađarskoj, pa se klima menja preko noći. Važno je da zemlje koje žele da privuku investitore imaju stabilne", kaže Gernot Mitendorft.

Sve to ima veću težinu jer se Evropa još oporavlja od krize 2008. godine. ECB je više puta smanjivala kamatne stope, kako bi upumpala svež novac u sistem. Nove mere se očekuju 10. marta.

"To je pokušaj da se podstaknu investicije manjim kamatnim stopama, preko investicija zapošljavanje, preko zapošljavanja rast životnog standarda. Da li će to uspeti nisam siguran", kaže Mihailo Crnobrnja, predsednik Evropskog pokreta u Srbiji.

Mitendorf kaže da da ta politika nije dala rezultate i izaziva reakciju ostalih centralnih banaka, ima nerešenih problema, u Evropi i van nje.  

Otkad je ekonomije i politike, ekonomisti zaziru od onih koji vode ekonomsku politiku.

I sada računaju šta bi se desilo ako bi Velika Britanija zaista napustila EU, odnosno kada bi se dogodio bregzit.  

"Sigurno to sa sobom nosi veliki trošak, to bi veliku recesiju izazvalo i nejasno je koje bi bile krajnje konsekvence, jer to se niakad nije deislo", kaže Crnobrnja.

Zbog viška politike na starom kontinetu gotovo je zaboravljen stari problem grčkog duga koji nije nestao. Ekonomisti kažu da je pred nama još jedna godina nervoznih tržišta. Čak i američki ekonomista Nurijel Rubini, koga zovu Dr Propast, i koji je ranije tvrdio da se 2008. neće ponoviti, kaže da sada ipak više nije tako siguran.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво