Pomoć države i povoljni krediti olakšanje za preduzetnike

Preduzetnici i vlasnici malih preduzeća su, u rekordnom roku, iskoristili ponudu države da im pri kupovini opreme pomogne bespovratnim sredstvima kombinovanim s bankarskim kreditom. Sredinom prošlog meseca, Ministarstvo privrede je za tu namenu, ponudilo 200 miliona dinara i sva sredstva su već utrošena.

Kako je sledeća godina najavljena kao godina razvoja preduzetništva, iz resornog ministarstva najavljuju da će u tu svrhu izdvojiti više novca.

Iako radi duže od decenije i zapošljava 30 radnika, proizvođač ventilacione opreme sa juga Srbije tek sada je uspeo da dobije prvi dugoročni kredit, a do sada je investirao samo uz one skuplje kratkoročne.

"Sva sredstva će biti upotrebljena za kupovinu nove proizvodne opreme i za proširenje kapaciteta, planiramo da do kraja ove godine i početkom iduće zaposlimo još desetak novih radnika", kaže Aleksandar Milenković iz preduzeća "Enerdži AC" iz Vranjske Banje.

Na ovaj način moguća je kupovina opreme vredne do 10 miliona dinara. Država četvrtinu novca daje bespovratno, a pet odsto sredstava privrednik obezbeđuje kao učešće za kredit kod banke. Garancija koju traži banka nije hipoteka na nekretninu već na kupljene mašine. Odobreno je 106 kredita za šta su utrošena sva sredstva koja je izdvojila država, a u Ministarstvu privrede se nadaju da će do kraja godine obezbediti i dodatni novac za još nekoliko kredita.

"Važna informacija za sve one koji žele da nabave opremu je da će program biti nastavljen i u 2016. godini i da će biti opredeljena veća sredstva i to 500 miliona dinara", ističe pomoćnik ministra privrede Katarina Obradović Jovanović.

U program se za sada uključilo pet banaka, kažu da slični krediti do sada nisu izazivali toliko interesovanje privrednika, a za jedan su konkurisale po tri firme.

"Intres banke je da učestvujemo u ovakvim programima jer gradimo dugoročan partnerski odnos sa klijentima, njima pomažemo da unaprede proizvodnju i da otvaraju nova radna mesta", kaže Zoran Ristić iz "Unikredit" banke.

Osim nove, uz ovaj kredit moguća je kupovina i polovne opreme, ali ne starije od pet godina. Tako kupljena sredstva privrednik može da otuđi tek posle dve godine.

"Krediti su bili namenjeni isključivo za proizvodu industriju, a najviše interesovanja bilo je za prehrambenu industriju, plastiku i obradu drveta", napominje Katarina Obradović Jovanović.

Mala i srednja preduzeća zapošljavaju dve trećine radnika u Srbiji.

Strategijom razvoja do 2020, predviđeno je otvaranje još 25.000 takvih preduzeća u kojima bi posao našlo oko 180.000 radnika, a povoljni krediti su zamajac tog plana.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
19° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара