Vučić: Pravimo novi jedan odsto rasta za Srbiju

U "Železari Smederevo" upaljena je i druga visoka peć, čemu je prisustvovao i premijer Aleksandar Vučić. Od danas pravimo novih 400 miliona dolara, i to je novi jedan odsto rasta za celu Srbiju u narednoj godini, poručio je premijer.

"Verovali smo u vas, ponosan sam na vas i dobro je što sam vas poslušao i što smo sačuvali Železaru", obratio se danas premijer Aleksandar Vučić stručnjacima i radnicima smederevske fabrike, koji su zajedno s njim prisustvovali paljenju druge peći, prenosi Tanjug.

"Vi ste ovaj veliki uspeh napravili za celu Srbiju", poručio je premijer, primetivši da ono što pravi Železara čini jedan odsto bruto društvenog proizvoda.

"Od danas pravimo novih 400 miliona dolara, i to je novi jedan odsto rasta za celu Srbiju u narednoj godini", rekao je Vučić i dodao da je i prva peć "pravila" isti rezultat, što je takođe jedan odsto BDP-a, a ne 0,3 odsto, kako je ranije govorio.

Vučić je rekao da su u toku pregovori sa strateškim partnerom iz Kine – "HBIS grupom" i da je reč o drugoj ili čak najmoćnijoj čeličani u svetu.

"Oni su zainteresovani, kako kažu, da daju najmanje 300 miliona evra u investiciju za galvanizaciju. To bi značilo novi život ne samo za Smederevo već i celu Srbiju. Ljudi u Srbiji to treba da znaju", poručio je Vučić.

Naš uslov je, naglasio je, da nema otpuštanja radnika.

"Svi moraju da ostanu, i nove da primite. To smo uspeli i sa sadašnjim rukovodstvom i onima koji žele da uđu kao strateški partneri", naglasio je premijer.

On je rekao da je cena čelika trenutno na najnižem nivou u svetu, a to je 380 dolara po toni i dodao da će ona morati da ide najmanje na 480 dolara po toni.

"A onda postajete profitabilni, zarađujete dodatni novac i posle nema zime, možete samo da pregovarate sa vlasnicima kako da povećavate sebi platu", rekao je premijer.

Dodao je da s poduhvatima kakav je oživljavanje druge peći ne ide uvek sve glatko, ali da je sada sve išlo po planu.

"Od danas pravimo novih 400 miliona dolara za zemlju, za Srbiju! To je novih jedan odsto rasta za sledeću godinu zagarantovano. Ne mogu da sakrijem radost, rekao sam: biće vatromet u Srbiji u momentu kada nađemo partnera za Železaru – i tako će i biti", kazao je premijer.

Podsetio je da su mnogi govorili kako Železaru treba "iseći" i dodao da je, iako ne zna kako se to "seče" Železara, uvek verovao u radnike koji su čuvali i sačuvali Železaru i bili sigurni da ćemo naći rešenje.

"Budite vredni, volite svoju Srbiju i vodite računa o njoj, a mi ćemo voditi računa da vam pomognemo ili da vam barem nikada ne odmognemo", zaključio je Vučić.

Kamaraš: Veliki dan za Srbiju

Izvršni direktor HPK menadžmenta u Železari i član Nadzornog odbora Železare Peter Kamaraš današnji dan je nazvao velikim za Srbiju, imajući u vidu da je posle gotovo pet godina ponovo proradila druga visoka peć.

"Ovo je veliki dan za sve ovde, za premijera, koji je imao viziju da održi ovu fabriku i koji je shvatio koliko je Železara važna za život ne samo Smedereva već i regiona i cele Srbije", rekao je Kamaraš.

On je takođe poručio da je ovo veliki dan za sve zaposlene u Železari i zahvalio svima koji su radili na remontu visoke peći, a naročito Vladanu Mihajloviću, koji se pridružio menadžmentu i koji je, kako je rekao direktor, ponos Srbije.

Kamaraš je zaposlenima poručio da su, za razliku od drugih železara, poput one u Košicama, u Srbiji radnici veći deo posla u remontu peći obavili sami.

"U Košicama, ili bilo gde drugde, taj posao je poveren poznatim svetskim kompanijama iz Luksemburga, Češke i drugih zemlja. Vi ste sve sami učinili, više od 90 odsto vremena su radnici obavili, uključujući tu i ugovarače iz Srbije, dok su strane kompanije radile samo 3.000 sati", rekao je Kamaraš i dodao da je to prvi put da su radnici sami uradili remont.

Peć koja je danas puštena u rad, počela je da radi 1971. godine, a ugašena je prvi put 1987. godine radi generalnog remonta, kada je počela da radi modernija visoka peć 2, čiji je maksimalni kapacitet 95.000 tona mesečno.

Druga visoka peć, odnosno, Visoka peć 1, ponovo je počela da radi tek 2005. godine, da bi je bivši vlasnik Železare, američki "Ju-Es stil", ugasio 2011. godine.

Kada je reč o pokretanju te peći, potrebno je da prođe 10 do 15 dana do potpune stabilizacije proizvodnje, nakon čega se očekuje postizanje maksimalnih radnih kapaciteta na tom postrojenju od 75.000 tona mesečno.

U Železari radi oko 5.250 radnika, zajedno sa ograncima u Šapcu i Kučevu i njena maksimalna proizvodnja se procenjuje na oko 2,2 miliona tona godišnje.

Smederevska železara je pod imenom "Sartid" prodata u martu 2003. američkom "Ju-Es stilu" za 23 miliona dolara i do početka 2012. je bila veliki izvoznik i obuhvatala do 13 odsto ukupnog izvoza Srbije.

Vlada Srbije je u januaru 2012. godine otkupila "Železaru Smederevo" od američkog "Ju-Es stila" za simboličan jedan dolar.

Prvi tender za prodaju Železare raspisan je aprila 2012. godine, a drugi u decembru 2014. i nakon neuspešnih pregovora sa američkim "Esmarkom" na tenderu za upravljanje Železarom je pobedio "HPK inženjering", koji je u martu ove godine preuzeo upravljanje srpskom čeličanom sa Peterom Kamarašom i Džonom Gudišem na čelu. Smederevska fabrika je u prva četiri meseca ove godine bila drugi izvoznik Srbije, posle "Fijata" iz Kragujevca.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи