Kako Svetska banka podržava reforme u Srbiji

Direktorka Svetske banke za Jugoistočnu Evropu Elen Goldštajn rekla je za RTS da su početni napori na reformama dali rezultat. Sve dok se zadrži zamajac reformi i dok ta posvećenost postoji Srbija ima odličan nivo finansijske i tehničke podrške Svetske banke kako bi se obezbedilo da impelmentacija reformi dovede do pozitivnih rezultata, naglasila je Goldštajn.

Svetska banka je uključena i u reforme javnih preduzeća i racionalizaciju broja zaposlenih u državnoj upravi. O tome, ali i o napretku Srbije na listi uslova poslovanja, direktorka Svetske banke za Jugoistočnu Evropu Elen Goldštajn razgovarala je juče sa premijerom Aleksandrom Vučićem.

Gostujući u Dnevniku RTS-a, Elen Goldštajn, direktorka Svetske banke za Jugoistočnu Evropu rekla je da Svetska banka izuzetno blisko sarađuje sa MMF-om i sa Vladom u definisanju makroekonomskih okvira i fisklanog okvira na srednji rok.

"Ono što možemo da zaključimo iz upravo obavljene kontrole je da su početni napori na reformama sada dali rezultat. To doprinosi tržišnom preokretu u percepciji ozbiljnosti Srbije u sprovođenju reformi u modernizaciji ekonomije i državne uprave", kaže Goldštajn.

Prema njenim rečimna, to je veoma pozitivan događaj za sve srpske građane, ali postoji potreba da se produbi imeplementacija u nekim ključnim i osetljivim oblastima.

"Sve dok se zadrži zamajac reformi i dok ta posvećenost postoji, vi imate odličan nivo finansijske i tehničke podrške Svetske banke kako bi se obezbedilo da impelmentacija reformi dovede do pozitivnih rezultata", istakla je Goldštajn.

Govoreći o reformama javnim preduzećima, rekla je da su državna preduzeća jedno pitanje koje se mora rešiti u Srbiji.

"U Srbiji imamo na stotine državnih preduzeća koja zaista i ne spadaju u javni sektor jer ne proizvode puno i velika su opterećenja za budžet - odvlače sredstva od nekih visokokvalitetnih usluga kao šti su zdravstvo i obrazovanje. To je problem koji se mora rešiti i potrebno je sredstva upumpati u privatni sektor gde će se bolje iskoristiti", kaže Goldštajn.

Prema njenim rečima, različite su vrste državnih preduzeća kao što su trgovinska, komercijalna preduzeća gde se lakši slučajevi. Ona nisu ekonomski rentabilna i moraju ići pod likvidaciju ili postoji potencijal da se privatizuju i pređu u privatni sektor gde mogu efikasnije da posluju.

"Ono što je veći problem su komunalna preduzeća, javna preduzeća poput EPS-a, "Srbijagasa", Železnice - tu postoje legitimni razlozi da ostanu u državnoj svojini, ali vrlo često ne pružaju rentabilne i kvalitetne usluge i tu je Svetska banka sarađivala sa Vladom za sva državna preduzeća u proteklih nekoliko godina kako bismo napravili strategiju da rešimo pitanja svih tih preduzeća", rekla je Goldštajn.

Kako kaže, neka preduzeća će biti likvidirana, druga će biti privatizovana, a treba se fokusirati na efikasnost.

Do kraja meseca očekuje se analiza Svetske banke o 100 institucija o broju zapsolenih.

"Deo procesa pristupanja je da krenete sa modernizacijom državne uprave. To  nije toliko pitanje smanjenja veličine državne uprave da imate dobar osećaj da procenite gde su vam kapaciteti koji su vam potrebni, gde se moraju izgraditi i ponekad gde su kapaciteti nepotrebni", objasnila je Goldštajn.

Svetska banka radi funkcionalnu kontrolu 100 državnih subjektata i duboku kontrolu važnih psolodavaca u zdravstvu i obrazovanju da bi ustanovili gde su potrebni veći kapaciteti a gde neke korekcije i neke nadogradnje.

"Do kraja septembra očekujemo da ćemo biti u stanju da damo nekek konkretne preporuke u oktobru", rekla je Goldštajn.

Rekla je da je Balkan je u svakoj meri koinkurentnosti ispod standarda EU i obično je negde u sredini, a to znači ima puno posla da se uradi da bi Blakan bio konkurentniji.

"Oblast na kojima radimo u Srbiji tiču se smanjenja birokratskih procesa izdavanja građevisnkih dozvola i pokušavimo da pojednostavimo postupak plaćanja poreza preduzeća", rekla je Goldštajn.

"Bilo je napretka i biće ga ali ima puno posla", zaključila je Elen Goldštajn.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи