Читај ми!

Leone: "Ferero" kao i "Fijat" ulaže dalekosežno

Prvi sekretar u ambasadi Italije u Srbiji Marko Leone kaže da investicija italijanskog "Ferera" u lešnike ima sličnosti sa investicijom "Fijata" u auto-industriju, jer će obe kompanije, pored direktnog ulaganja, u posao uključiti i zainteresovane saradnike iz Srbije.

Marko Leone objašnjava sličnost izmešu poslovanja "Fijata" i "Ferera".

"Sličnost dva investitora u tom smislu postoji, jer ni 'Fijat' nije samo velika investicija, već mnogi kooperanti rade za 'Fijat'. Isto tako i 'Ferero', oni će gajiti lešnike u Srbiji, ali će ih, takođe, i kupovati od lokalnih proizvođača, a ujedno će im i pomoći da ih bolje gaje", rekao je Leone u izjavi Tanjugu.

Istakao je da je "Fijat" najveća pojedinačna italijanska investicija u Srbiji, koja zapošljava najviše ljudi i koja je najveći srpski izvoznik.

Prema njegovim rečima, italijanski "Ferero" će srpskim farmerima rado pomoći da i sami proizvode lešnike, koje će ta kompanija kasnije otkupiti.

"Oni će im, recimo, dati i zasade, a pružiće im i savetodavnu pomoć kako da gaje lešnik na pravi način", rekao je Leone.

Leone je rekao i da su odnosi dve zemlje tradicionalno jaki i sve jači, a u poslednje dve godine Italija je postala prvi investitor i spoljnotrgovinski partner, te mnogo novih kompanija dolazi i investira.

Prema njegovim rečima, dva glavna razloga zašto Italijani investiraju u Srbiji jesu to što je Srbija strateški dobro locirana i što ima kvalitetne radnike sa dobrim nivoom obrazovanja.

Zato, navodi Leone, može da se očekuje još bolja saradnja, a sektori u kojima vidi taj prostor su, pored agro-sektora i industrije hrane, takođe i tretman voda, uklanjanje otpada.

"Italijanski Grupo Zilio, na primer, investira u Zrenjaninu, gde će se baviti prečišćavanjem vode", navodi Leone.

Prema njegovim rečima, važne italijanske investicije su u vezi sa tekstilnom industrijom, a tu su kompanije poput "Benetona", "Kalcedonije", "Golden Lejdi", "Pompeje", "Geoksa".

"U Srbiji posluje i kompanija 'Prodžeti' koja pripada italijanskoj porodici, a proizvodi cipele za važne modne gigante u Italiji, kao što su 'Prada' ili 'Guči'", rekao je Leone.

Podsetio je da Italija dosta ulaže i u finansijski sektor, tako da gotovo polovinu tržišta osiguranja drže italijanski Đenerali i DDOR, dok su prva i treća banka u Srbiji, Inteza i Unikredit, takođe, italijanske investicije.

Još mnogo posla na popravljanju poslovne klime 

Govoreći o poslovnoj klimi u Srbiji, Leone je rekao da ima mnogo stvari koje bi trebalo popraviti, ali i da je istovremeno Vlada dokazala da mnogo radi na popravljanju okruženja.

"Mnogo toga bi još trebalo da se uradi, ali istovremeno, već je mnogo i urađeno da bi se popravila poslovna klima. Tokom nedavnih poseta važnih međunarodnih faktora, svi su pohvalili rad vlade", rekao je Leone.

Podsetio je da je važna vest za obe zemlje bilo i nedavno otvaranje kancelarije Regije Friuli Venecija Đulija u Beogradu.

"To je za nas bila važna i pozitivna vest, jer ta oblast tradicionalno predstavlja tačku kontakta između Srbije i Italije, što će dalje da poboljšava ne samo odnose ove regije i Srbije, već i ukupne odnose dve zemlje", rekao je Leone.

Prema njegovim rečima, to je poslednji u nizu koraka koje je preduzeo taj region na čelu sa predsednicom Deborom Seracijani u poslednjih godinu dana.

"Ona je bila u Beogradu pre godinu dana i potpisala je memorandum o razumevanju. Tako je počela da jača saradnju između tog regiona i Srbije", rekao je Leone i dodao da je u decembru 2014. organizovana i izložba jednog od najvećih evropskih slikara 18. veka, Italijana Đovanija Batiste Tijepola u Narodnom muzeju u Beogradu.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво