Читај ми!

Kineska berza – od vrtoglavog rasta do ponora

Posle grčkog referenduma i sumnji da će se usporiti kineski ekonomski rast, tamošnje berze su reagovale. Nakon vrtoglavog rasta usledio je strmoglavi pad. Vlada u Pekingu preduzima drastične mere da spreči rasprodaju deonica. I posle gubitaka koji se mere milijardama dolara, situacija se danas donekle stabilizovala.

Do prošlog meseca berze u Kini bile su među najuspešnijim u svetu, a šangajski indeks skočio je spektakularnih 150 odsto za 12 meseci. A onda je počeo strmoglavi pad. Uz mere vlade indeksi su danas ponovo porasli sedam odsto, čime je nadoknađen jučerašnji pad.

"Današnji učinak nam je bio dobar. Mere spasavanja koje primenjuje kineska vlada već su na snazi. Sada ima mnogo poverenja", navodi investitor Siju Han.

"Prvo pitanje je kuda odlazi novac. Najveći deo neće ostati na berzi već će biti uložen u nešto drugo da bi zadržao vrednost. Mislim da je, ipak, finansijska kriza daleko od Kine", smatra investitor Vang Džijun.

Kineska centralna banka je spustila kamate na rekordno nizak nivo, a brokere obavezala da kupe akcije vredne milijarde dolara.

"Razvoj događaja na kineskim berzama je strašan. Nažalost, mislim da mere koje preduzima vlada u Pekingu nisu odgovarajuće", ističe ekonomista Alisija Garsija Herero.

Pažnja s kojom se prate dešavanja u Kini lako se da objasniti izrekom: kad se tako velika ekonomija nakašlje, pola sveta boluje. Mi razloga za brigu nemamo.

Broker Nenad Gujaničić objašnjava da su sinoćna dešavanja na Volstritu, gde je zabležen značajan pad, posledica uticaja sa kineskog tržišta, koje je prilično značajno.

Ipak, navodi, njujorška berza je i dalje centar svetskog finansijskog tržišta i sve značajnije promene na globalnom nivou dolaze upravo odatle.

"Nažalost, ova sva dešavanja na globalnom nivou nisu imala odraza na našoj berzi, zato što nisu kotirana najveća preduzeća osim EPS-a, Aerodroma 'Nikola Tesla'. Kad taj efekat bude izražen, možemo reći da živimo u srećnoj zemlji", dodaje Gujaničić.

Posle brzog rasta neminovan je i brzi pad, kažu stručnjaci, i to nije neobično na kineskim berzama. Ipak, MMF procenjuje da bi potresi mogli biti znak da je došlo vreme da ekonomski rast umesto investicijama podstiču domaćom potrošnjom.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво