четвртак, 18.06.2015, 19:30 -> 19:57
Mali proizvođači bez podrške
Iako je Ministarstvo poljoprivrede povećalo subvenciju po kravi sa 20.000 na 25.000 dinara, u 2015. taj podsticaj dobiće skoro upola manje gazdinstava. Jer više od 13.000 domaćinstava koja su, prema podacima Agencije za agrarna plaćanja, prošle godine dobila podsticaj za samo jednu kravu, više neće moći da računaju na ta sredstva. Ministarstvo poljoprivrede će ove godine subvencionisati registrovana gazdinstva sa dve ili više krava.
Iznenađenje na gazdinstvu Popovića iz Metikoša kod Kraljeva zbog odluke Ministarstva poljoprivrede da ukine subvenciju po grlu za domaćinstva koja imaju samo jednu kravu.
"Da li su ti stručnjaci, da li je to ministarstvo vodilo računa o seljacima, o onima kojima ta jedna jedina krava mnogo znači", kaže Stojan Popović iz sela Metikoša kod Kraljeva.
Mera će, kaže, pogoditi mnoge u njegovom komšiluku koji su i do sada jedva uspevali da održe i tu jednu kravu, a mleko su koristili da prehrane porodicu.
"Nisam baš toliko ugrožen, ali vrlo teško mi je jer mi žena ne radi nigde, napustila je 'Magnohrom', ja imam nešto malo penzijice, pet unučića imam", kaže Stojan.
U resornom ministarstvu odgovaraju: pomažu u nabavci kvalitetnih priplodnih krava kroz povraćaj od 10 do 55 odsto sredstava, obezbeđuju povoljne kredite, subvencionišu premiju osiguranja. Svesni su teške ekonomske situacije, ali tvrde da je i to jedan od razloga zbog kog je ta mera doneta.
"Nama je cilj da podstaknemo i da pomognemo ljude da krenu napred, da se izvuku iz te situacije, da imaju mogućnost da unaprede svoju proizvodnju, da imaju veću zaradu jer sa jednom kravom u nekom budućem periodu oni neće moći da prežive, neće moći samo od toga", kaže Tomislav Topalović iz Grupe za stočarstvo Ministarstva poljoprivrede.
Međutim, stručnjaci opominju da subvencije imaju i socijalnu, ne samo razvojnu ulogu. Zato je ovu meru trebalo predvideti strategijom i razvojnim planovima.
"Kako bi se proizvođači koji mogu da ispune uslove prilagodili, ili pak oni koji ne mogu da se prilagode da se preokrenu drugoj delatnosti, a to su oni mali koji nisu sposobni ili stara gazdinstva – njima moramo ili pomoći kroz te podsticaje ili da ministarstvo koje se bavi socijalom – oni treba da se bave tom problematikom", kaže Drago Cvijanović sa Instituta za ekonomiku poljoprivrede.
Struka podržava nameru Ministarstva da ukrupni proizvodnju i podigne konkurentnost srpskih stočara. Upozoravaju, međutim, da mali proizvođač koji više ne može da se bavi poljoprivredom, neće lako naći posao u privredi. Zato pozivaju Ministarstvo da ih stimuliše da se povežu međusobno i sa prehrambenom industrijom.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар