Srpska energetika otvorena za ulaganja sa Istoka i Zapada

Ministar rudarstva i energetike Srbije Aleksandar Antić rekao je da je srpska energetika oblast u kojoj postoji veliki prostor za ulaganje partnera sa Istoka i sa Zapada i pozvao sve zainteresovane investitore da sa Srbijom partnerski rade na velikim energetskim projektima.

Antić je, na otvaranju Godišnje skupštine Evropskog biznis kongresa u Beogradu, rekao da Srbija planira izgradnju novih energetskih objekata, kao što su rudnici i termoelektrane, ali i potrojenja za dobijanje energije iz obnovoljivih izvora.

Podsetio je da je Srbija usvojila novi Zakon o energetici u decembru prošle godine, koji sadrži Treći energetski paket (novi evropski propisi u oblasti energetike), ali i omogućava niz podsticaja za investiranje u energetiku.

Antić je istakao da Srbija daje podsticajne (fid-in) tarife za oko 1.100 megavata snage iz obnovljivih izvora i dodao da je zainteresovana za nastavak saradnje u toj oblasti sa stranim kompanijama.

"Srbija posvećuje pažnju svojoj sigurnosti i bezbednosti i želi da bude potpuno energetski nezavisna, kada je reč o proizvodnji električne energije, ali i sigurna i bezbedna kada je reč o snabdevanju naftom i gasom", rekao je Antić.

Naveo je da država sa partnerima u Naftnoj industriji Srbije (NIS) radi velike projekte u poslovima revitalizacije postrojenja za nove rafinerije, koje će da obezbede efikasniji sistem snabdevanja gasom.

"Srbija želi da obezbedi sigurnost snabdevanja gasom kroz diversifikaciju ruta snabdevanja, ali i kroz izvore snabadevanja", rekao je on.

Antić je predstavnike 80 kompanija iz 24 zemlje upoznao i sa naporima Vlade Srbije da sprovede ekonomske reforme i izrazio nadu da će skup omogućiti povezivanje domaće privrede, naročito u energetskom sektoru, sa stranim kompanijama i ulagačima.

"Država i Vlada su posvećeni stvaranju ambijenta koji će privlačiti investicije u Srbiju i koji će učiniti da biznis i sa Istoka i sa Zapada bude dobrodošao", rekao je Antić.

Generalni direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović rekao je da se nada da EU neće ubuduće donositi odluke koje će ometati izgradnju infrastrukture za isporuku gasa u regionu.

Bajatović je rekao da nedostatak infrastrukture za isporuku gasa dovodi "Jugoistočnu Evropu u velike probleme".

"Nadam se da će strukture koje upravljaju EU razmišljati o tome i mislim da ubuduće nećemo imati administrativne zabrane i probleme koji se baziraju na ideologiji" ili na nepoverenju, rekao je Bajatović.

Predsednik EBC i uprave kompanije "Gasprom" Aleksej Miler rekao je da je cilj te organizacije integracija zapadnih i istočnih ekonomija i ocenio da to postaje sve aktuelnije.

Dodao je da će na današnjem skupu biti donete odluke i o učešću drugih regiona u radu EBC i dodao da se pacifički i azijski region uključuju u rad te organizacije.

"Danas ćemo doneti odluke vezane za širenje područja naše delatnosti", rekao je Miler na otvaranju skupa.

Miler je rekao da će se raspravljati i o energetskom sektoru u Evropi i njegovoj budućnosti, i naveo da na skupu učestvuje 80 kompanija iz 24 zemlje.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи