Читај ми!

EU ukida kvote za proizvodnju mleka, srpski mlekari strahuju

Evropski mlekari od danas mogu da proizvode mleko u neograničenim količinama – Brisel je ukinuo kvote uvedene pre više od 30 godina da bi se sprečila preterana proizvodnja i viškovi. S kvotama i bez njih, kažu srpski mlekari, već gube trku s evropskim, uz godišnjih 2.700 litara mleka po kravi spram evropskih 8.000 litara.

Ukidanje kvota za proizvodnju mleka u EU najavljeno je 2003. godine, a granice su postepeno pomerane u poslednjih sedam godina kako bi se proizvođači navikli na veću proizvodnju. 

Uoči ukidanja poljoprivrednici iz 16 zemalja protestovali su u Briselu – strah ih je da će tržište preplaviti jeftino mleko.

"S ukidanjem kvota, zaista se plašimo da će proizvodnja eksplodirati i da nećemo moći više da pokrivamo troškove", kaže mlekar Iv Deknud.

Ograničenje se ukida da bi se podstakao izvoz u Kinu i Južnu Koreju – odgovaraju evropski parlamentarci. Kažu i da se situacija znatno promenila u odnosu na 1984, vreme planina od butera i jezera mleka, kada su kvote uvedene.

"EU danas izvozi 11 procenata proizvodnje mleka i to bez bilo kakvih subvencija. To se dešava u trenutku kad svetska potražnja za mlekom raste po stopi od dva odsto godišnje. Zato na ukidanje ograničenja u proizvodnji mleka gledamo sa optimizmom", naglašava Fil Hogan, evropski komesar za poljoprivredu i ruralni razvoj.

Marija Danijela Lenzu iz Direktorata za poljoprivredu Evropskog saveta kaže da se očekuje da će potražnja mleka na svetskom nivou rasti, posebno u zemljama u razvoju.

"Međutim, svedoci smo znatnog pada cene mleka, kao i zabrane koju je uvela Rusija za uvoz hrane iz EU. Zato će kraj kvota za mleko biti šansa, ali i veliki izazov", smatra Marija Danijela Lenzu.

A gde je tu Srbija? Stočari se žale da imaju problema da prodaju mleko. U njihovom udruženju kažu da su, usled ukidanja carina i prekida trgovine Evrope s Rusijom, viškovi jeftinog mleka – posebno iz Nemačke – zasitili srpsko tržište. A efekat ukidanja kvota videće se pre kraja godine.

Ljubiša Jovanović iz Udruženja proizvođača mleka Srbije navodi da, s obzirom na to da je Srbija opredeljena za EU, svaka promena poslovanja prati proizvođače.

"Mi ne znamo koliko će, da li je tačno da je to samo šest do osam odsto povećanje proizvodnje mleka na teritoriji cele EU i da li će zaista sve to završiti u njihovom izvozu", smatra Jovanović.

S kvotama i bez njih, kažu srpski mlekari, već gube trku s evropskim, uz godišnjih 2.700 litara mleka po kravi spram evropskih 8.000 litara.

Od države očekuju veću pomoć i dugoročno planiranje.

Iz resornog ministarstva odgovaraju: uz premije za mleko i povećane podsticaje po grlu, tragaju za dodatnim merama kojima će ih podržati. 

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи