"Bankrot siguran ako Srbija ne poveća izvoz"

Direktor "Tarketa" Nikola Pavičić ocenio je da bez povećanja izvoza Srbija ne može izbeći bankrot i istakao da Srbiji treba nova ekonomska politika koja podržava proizvodnju za izvoz.

"Postojeća ekonomska politika koja se već 14 godina vodi u Srbiji onemogućava rast proizvodnje i izvoza. Mi o novoj ekonomskoj politici pričamo, ali je nemamo godinama", naveo je Nikola Pavičić na predstavljanju istraživanja Biznis info grupe o najuspešnijim kompanijama, prenosi Tanjug.

Već 14 godina, naveo je Pavičić, ekonomska politika Srbije se zasniva na visokim kamatama, veštački jakom dinaru i visokim porezima.

"To je suština. Takvom ekonomskom politkom smo uništili svoju proizvodnju i ostali bez izvoza", rekao je Pavičić i upozorio da je stvarnost Srbije prilično sumorna, jer imamo mali izvoz, veliki uvoz i zato veliki spoljnotrgovinski deficit.

On je rekao da je u 2013. i 2014. godini Srbija uvezla robu za 41 milijardu dolara, a izvezla za 29 milijardi dolara.

Taj spoljnotrgovinski deficit od 12 milijardi dolara, objasnio je on, pokriven je sa pet milijardi dolara doznaka naših radnika iz inostranstva, skromnim direktnim investicijama, dok je čak sedam milijardi pokriveno novim zaduživanjem.

"E, to vam je naša stvarnost i realnost", ukazao je direktor "Tarketa".

Pavičić je rekao da se u Srbiji izbegava odgovor na jedno od najvažnijih pitanja - kako promeniti kamatni sistem.

"Rešavanje ovog problema je preče od preduzeća gubitaša kojima se bavi cela zemlja", rekao je Pavičić.

Za promenu kamatnog sistema postoje dva rešenja, smatra on - vratiti se dinaru tako što bi se zakonom zabranilo kreditiranje sa valutnom klauzulom ili uvođenje evra.

"Nema zemlje na svetu koja je rasla sa ovako visokim kamatama, niti sa veštački jakom valutom kakva je dinar", rekao je Pavičić.

Predsednik Saveza ekonomista Srbije Aleksandar Vlahović smatra da ne možemo dekretima zabranjivati korišćenje strane valute, već se taj cilj na duži rok može postići ako se nastave strukturne reforme.

"Ono što je potrebno, jeste da ljudi imaju poverenje u valutu. A koliko vas štedi u dinarima? Da bi se to promenilo, morale bi da prethode strukturne reforme", rekao je Vlahović.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
24° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара