Rata za kredit u "švajcarcima" nadmašila platu

Predlozi koje bankari daju dužnicima u švajcarskim francima nisu novi i opet su građanim neprihvatljivi, kaže za RTS Dejan Gavrilović iz Udruženja korisnika kredita u švajcarskim francima "Efektiva". Ne postoji volja da se reši problem kredita u švajcarcima, a raste broj građana kojima je rata nadmašila platu, ukazuje Gavrilović.

Dejan Gavrilović je, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekao da su rešenja koje bankari predlažu građanima neprihvatljiva i dodao da kada se pronađe sistemsko rešenje dužnici će ga sigurno prihvatiti.

"To nije prvi put, ove predloge smo imali prilike da čujemo i ranijih godina, a ovo ništa nije novo. Ove predloge bi mali broj građana prihvatio", kaže Gavrilović.

Gavrilović je ponovio da se za ove predloge znalo i ranije i upitao čemu onda odlaganje i gubljenje vremena i, kako kaže, zamajavanje dužnika.

Na podsećanje da se najčešće ukazuje kako bi moguće rešenje bilo konverzija kredita u evre, Gavrilović ističe da bi se to isplatilo samo bankama, ali ne i građanima.

Konverzijom bi dužnik uvećao glavnicu i nastavio tako da otplaćuje kredit, a samim tim on bi bankama priznao tu veću glavnicu, podseća Gavrilović.

Ističe da udruženje "Efektiva" traži da se korisnici kredita u evrima i "švajcarcima" izjednače i dodaje kako se kredit u evrima može izmiriti u banci koja ima niži kurs, dok to nije slučaj sa kreditom u "švajcarcima".

Ponavlja da je tačno da ni u momentu podizanja kredita u ove dve valute građani nisu bili u ravnopravnom položaju, i dodaje, kako je država znala da su krediti u švajcarcima rizični, pa je zato u stratu stavila višu premiju na osiguranje, i tako sebe zaštitila.

Ali država nije zaštitila svoje građane, podvlači Gavrilović, i ukazuje da korisnici ne da nisu bili upozoreni nego su bili i nagovarani da se zaduže u francima, iako je njihova prvobitna namera bio kredit u evrima.

Napominje da bi ukoliko se pronađe konkretan i zadovoljavajući predlog za klijente, oni to rešenje rado prihvatili.

Ipak, Gavrilović smatra da ne postoji dobra volja da se ovaj problem reši i da iz banaka najčešće poručuju građanima da se jave, da sačekaju i da se strpe dok se ne pronađe rešenje.

Umeđuvremenu, dok se ne pronađe rešenje, kaže Gavrilović, raste broj građana koji ne mogu da otplate kredite.

Švajcarski franak je ojačao i do 150 posto od momenta uzimanja kredita, pa je sada sve više onih dužnika kojima je rata za kredit i dvostruko nadmašila platu, ukazuje Gavrilović.

Број коментара 21

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи