Bankari u petak o kreditima u francima

Predstavnici banaka u Srbiji će u petak, 23. januara, razgovarati o najboljim rešenjima koja bi pomogla da njihovi klijenti lakše otplaćuju kredite indeksirane u švajcarskim francima, potvrđeno je agenciji Beta. Asocijacija potrošača Srbije zatražila je hitne mere Vlade i NBS.

Bankari će se sastati u Udruženju banaka Srbije, a na taj skup će biti pozvani i predstavnici Narodne banke Srbije.

Za sada bankari nemaju jedinstven predlog za lakšu otplatu kredita indeksiranih u francima i na tom sastanku bi trebalo da utvrde da li će svaka banka, u skladu sa svojom poslovnom politikom, tražiti najbolje rešenje.

Bankari se slažu da ni bankama ni klijentima nije u interesu da građani, zbog naglog jačanja franka, nakon prošlonedeljne odluke švajcarske centralne banke da ukine fiksirani paritet franka i evra, ne mogu da uredno izmiruju svoje mesečne rate, zbog čega bi bile aktivirane hipoteke na te pozajmice.

Prema podacima NBS, ukupni krediti privredi i stanovništvu vezani za franak iznose oko 1,1 milijrade franaka, od čega se najveći deo odnosi na stanovništvo (oko milijardu franaka).

Najčešći predlog za rešavanje problema u otplati tih kredita je da se oni konvertuju u evre, a predstavnici klijenata banaka su predlagali i fiksiranje kursa dinara prema franku.

"Fiksiranje kursa na nivou od 102 dinara za švajcarski franak, koje znači eliminisanje deviznog rizika za korisnike ovih kredita, znači ne samo trošak po banke, već nije korektno prema korisnicima kredita koji su inicijalno bili oprezniji i zadužili se u evrima, jer oni i dalje ostaju izloženi deviznom riziku u koji su svesno ušli", ocenila je ranije NBS.

APOS traži hitne mere Vlade i NBS

Asocijacija potrošača Srbije zatražila je da Vlada Srbije i Narodna banka Srbije hitno preduzmu mere kako bi se pomoglo građanima da lakše otplaćuju kredite indeksirane u švajcarskim francima.

U saopštenju APOS-a je navedeno da Vlada Srbije treba da donese uredbu kojom će se trajno rešiti problem otplate kredita čija rata zavisi od kretanja vrednosti švajcarske valute, prenosi Beta.

Vrednost franka je prošle nedelje naglo porasla posle ukidanja pariteta te valute prema evru.

"Donošenje obavezujućih mera je nužno jer se, i nakon preporuke koju je Narodna banka Srbije dala bankama u maju 2013. godine, vodi veliki broj sudskih sporova, problemi se ponavljaju, a eskalirali su naglim skokom kursa franka", ističe APOS.

To udruženje je preporučilo i zabranu zaplene nekretnina dužnika sve do donošenja trajnog zakonskog rešenja kojim bi se korisnici kredita sa valutnom klauzulom u francima doveli u ravnopravniji položaj sa ostalim korisnicima dugoročnih kredita.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво