Читај ми!

Nova nada za drvnu industriju

Srbija je nekada bila značajan proizvođač nameštaja, ali se danas broj aktivnih preduzeća i zaposlenih stalno smanjuje. Primarni proizvod je rezana građa, a manje nameštaj. Samo u Novoj Varoši ima oko 160 pilana i fabrika nameštaja, od kojih većina ne radi ili radi smanjenim kapacitetom.

Drva za industrijsku preradu ima dovoljno, veliki potencijal za širenje posla postoji, ali je para sve manje. Jedan od vlasnika pilane koja mesečno preradi 250 kubika drveta, sada razmišlja da je proda.

"Može da se radi, još uvek, ali moglo bi i bolje", kaže Vuk Šaponjić vlasnik pilane "Akmačići" iz Nove Varoši.

Nova Varoš je bila poznata i po "Inovi", koja je proizvodila nameštaj od punog drveta i u kojoj je radilo 600 ljudi.

"Pre sedam godina ona je odvedena u stečaj i privatizovana, a nama bi bilo od izuzetnog značaja da takav jedan kapacitet bude prodat i da se nađe strateški partner koji bi pokrenuo proizvodnju", objašnjava predsednik Opštine Nova Varoš Dimitrije Paunović.

Dobre vesti za vlasnike pilana stižu iz Italije.

"Ideja je da ponudimo naše proizvode i poluproizvode njima ili da oni otvarajući neka svoja predstavništva ili kupujući devastirane fabrike ožive drvnu industriju Srbije. Do sada smo imali nekoliko upita italijanskih firmi da kupe pilane u Srbiji", kaže šef beogradskog deska "Federlegno Aredo" Branka Bošnjak.

Posle 135 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa Srbije i Italije, ta zemlja je među pet najvećih investitora u našoj zemlji.

"Srbiju smo prepoznali kao poslovno najzanimljiviju destinaciju u regionu. Želimo da investiramo u vašu drvnu industriju, inoviramo mašine i opremu i da se uključimo u privatizacije pilana. Zato smo i otvorili desk u Beogradu da bismo se upoznali sa vašim tržištem", kaže internacionalni menadžer "Federlegna Areda" Roberto Cuneo.

Zoran Malić iz Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija objašnjava da je Srbiji neophodna italijanska tehnologija kojom oni raspolažu.

"Potrebno nam je da dođu italijanske kompanije da ovde prave zajedničku proizvodnju radi izvoza i nastupa na tržištima zemalja pre svega onih sa kojima imamo sporazum o slobodnoj trgovini", kaže Zoran Malić iz Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.

Italijanskim kompanijama je ponuđeno da ulažu u drvnu industriju i na jugu zemlje gde, s obzirom na to da je reč o manje razvijenim područjima, država daje posebne olakšice.
  

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво