Kako rešiti problem nenaplativih kredita

Dok se pravosudni organi bave istragom koliko je novca iz banaka odliveno prevarama tajkuna, još jedan problem je na pomolu. Da li i dobre banke mogu da propadnu, ne zbog prevara, već zbog porasta loših kredita?

Ekonomsku krizu najspremniji je dočekao domaći bankarski sistem. Međutim, neke banke su, kako se u žargonu kaže "odobravale političke kredite", ali i više rizikovale. Samim tim, svaki treći kredit je postao nenaplativ, što je najveći procenat u regionu. Rizik je različit, a premija osiguranja ista, pa je došlo vreme i različitog vrednovanja banaka.

"Razmišlja se o tome da se u narednom periodu procenjuje biznis model svake pojedinačne banke u smislu da se uvodi utvrđuje premija rizika. To je model koji postoji u nekim zemljama i ja ne isključujem mogućnost uvođenja i kod nas", kaže viceguverner Narodne banke Srbije Veselin Pješčić.

Ekonomisti idu korak dalje razrađujući detalje takvih propisa.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Đorđe Đukić je predlagao da sve banke koje imaju adekvatnost kapitala iznad proseka bankarskog sektora Srbije plaćaju 50 odsto manju premiju osiguranja depozita.

"Vođen sam logikom što i okolne zemlje imaju iskustvo, Mađarske pa nadalje, da ta diferencirana premija nagrađuje banke koje dobro upravljaju, kažnjava one koji loše upravljaju i ono što je jako bitno stvara ambijent da se ne hazardira na tržištu na račun toga što će iz budžeta biti pokriveni depoziti depoziti kao što je to bio slučaj u Srbiji", objašnjava Đukić.

Evropska banka za obnovu i razvoj ide još dalje i predlaže Privrednoj komori Srbije posrednika za sporazumno rešenje dužničko-poverilačkih odnosa i restrukturiranje nenaplativih kredita.

Ministar privrede i privatizacije Željko Sertić kaže da je formirana i radna grupa koja će analizirati rezultate projekta i predložiti eventualne izmene zakona o finansijskom restrukturiranju kako bi taj model konsolidacije ušao u što širu primenu.

Većina novih propisa, poput Zakona o sporazumnom finansijskom restrukturiranju ima podršku MMF-a i Svetske banke. To je i uslov za privlačenje privatnog kapitala koji je od najveće važnosti za rešenje nelikvidnosti.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
16° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се