Читај ми!

Podići konkurentnost domaćih kompanija

Ako bude zanimljivih tendera i projekata, mislim da će nemačke kompanije sigurno biti deo tih tendera i pokušati da kupe te srpske kompanije, poručuje vođa nemačke privredne delegacije Rajner Lindner. Osim privlačenja stranih investicija važno je da podižemo kapacitete konkurentnosti domaćih kompanija, kaže potpredsednik PKS-a Marko Čadež.

Direktor Odbora nemačke privrede za istok i vođa nemačke privredne delegacije koja je u poseti Srbiji Rajner Lindner rekao je da bi nemačke kompanije mogle učestvovati u završetku privatizacije u Srbiji, navodeći da one vide Srbiju kao ključnu zemlju Zapadnog Balkana.

"Ako bude zanimljivih tendera i projekata, mislim da će nemačke kompanije sigurno biti deo tih tendera i pokušati da kupe te kompanije. Trebaju nam dobri projekti i kompanije koje su sposobne da posluju po evropskim standardima kvaliteta", rekao je Lindner novinarima uoči razgovora predstavnika nemačkih firmi i srpske privrede u Privrednoj komori Srbije (PKS).

Rekao je i da je jutros s premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem razgovarao o mnogim poslovnim projektima, kao i o poslovnom okruženju u Srbiji, novom Zakonu o radu i fiskalnoj konsolidaciji.

Prema njegovim rečima, na sastanku sa srpskim premijerom razgovaralo se o projektu revitalizacije pruga i poboljšanju poslovanja Metro grupe u oblasti logistike.

Kako je dodao, razgovaralo se i o projektima iz oblasti energetike, poboljšanju postojećih kapaciteta i povećanju energetske efikasnosti, ali i o ponudama nemačkih firmi iz oblasti informacionih tehnologija koje bi mogle da učestvuju u poboljšanju kontrole graničnog sistema.

Lindner je naveo da se pričalo i ponudama nemačkih firmi zdravstvenom sistemu Srbije za brze, mobilne bolnice, kao i o nekoliko projekata iz farmaceutske industrije.

Podsetio je da je robna razmena Srbije i Nemačke prošle godine bila oko tri milijarde evra, što je, kako je ocenio ohrabrujuće, ali je dodao da Nemačka želi da ima više svojih kompanija u Srbiji.

Prema njegovim rečima, Nemačka želi da podrži i poboljšanje imidža Srbije kao mesta za investiranje.

Potpredsednik PKS-a i direktor predstavništava Komore u Nemačkoj i Austriji Marko Čadež rekao je da je za PKS važno da se nemački privrednici upoznaju s kompanijama iz Srbije kako bi možda postale partneri.

"Osim privlačenja stranih investicija važno je da podižemo kapacitete konkurentnosti domaćih kompanija, koje za početak mogu da budu dobavljači nemačkim firmama i da na taj način dobiju nova znanja i nove tehnologije", rekao je Čadež.

Istakao je da na sastancima u PKS s predstavnicima 16 nemačkih kompanija danas razgovaraju predstavnici različitih komorskih udruženja, kao i predstavnici ministarastava poljoprivrede, građevinarstva i saobraćaja, energetike, zdravlja i privrede.

"Ono što mi možemo da ponudimo jesu preduzeća srednje veličine koja ispunjavaju evropske standarde, kojima je potreban partner da bi radili za evropsko tržište", rekao je Čadež.

U Srbiji trenutno radi 370 nemačkih kompanija koje zapošljavaju oko 25.000 ljudi.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво