Читај ми!

Sertić: Subvencije – cena kašnjenja reformi

Novi ministar privrede Srbije Željko Sertić ocenio je da mnoga od 502 preduzeća, za koje je raspisan javni poziv za prikupljanje ponuda za privatizaciju, čak i kada bi im se oprostile sve stare obaveze, teško da mogu biti profitabilna. Najavio je da će Vlada nastaviti da daje subvencije novim investitorima.

Sertić je u intervjuu za NIN rekao da za preduzeća koja teško mogu da ostvare profit verovatno neće ni biti zainteresovanih kupaca.

"Te firme će zato, posle toliko godina veštačkog održavanja u životu, morati u stečaj ili likvidaciju", rekao je Sertić.

Naglašavajući da je i do sada Vlada Srbije nastojala da nađe strateške partnere za Železaru "Smederevo", FAP, RTB i slične kompanije, koje državu koštaju 700 miliona evra godišnje, Sertić je istakao da to nije nimalo jednostavno, jer je i Evropa u recesiji.

"Moramo da učinimo sve da te kompanije više ne budu teret budžeta i da onima koji imaju tržišnu perspektivu omogućimo novi život. Istovremeno, ne možemo više sebi da dozvolimo luksuz da održavamo u životu kompanije koje ne mogu da opstanu, a na državi je da obezbedi sprovođenje socijalnih programa za radnike koji će ostati bez posla", rekao je Sertić.

Naveo je da će novac za otpremnine biti obezbeđen rebalansom za ovu i budžetom za narednu godinu.

Komentarišući činjenicu da je Srbija za nešto više od 12 meseci promenila četiri ministra privrede (Mlađan Dinkić, Saša Radulović, Igor Mirović i Dušan Vujović), Sertić je ocenio da "to nije dobra praksa, jer česte promene ministara nose sa sobom i promene ekonomske politike".

Kako je potvrdio, Vlada će nastaviti da novim investitorima daje subvencije.

"Subvencije su samo jedan od elemenata za privlačenje novih investitora, ali u ovom trenutku, i kada bismo hteli, ne možemo da ih izbegnemo zato što sve zemlje u regionu daju ozbiljne subvencije za privlačenje novih investitora, koji donose i kapital, i znanje i tržište, koje smo mi davno izgubili. Mi, faktički, sada rešavamo nešto što su zemlje regiona rešavale pre 10, 15 ili čak 20 godina", rekao je Sertić.

Davanjem subvencija, ocenio je, plaća se cena za kašnjenje reformi.

"Da bi Srbija dobila bolji kreditni rejting i niže kamate na kredite, javne finansije moraju da se konsoliduju. One su sada, sa deficitom od sedam do osam odsto bruto domaćeg proizvoda, problematične", zaključio je Sertić.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво