Читај ми!

Kredit najprodavaniji proizvod

Za tri meseca otkako je na snazi Uredba Vlade o subvencionisanju kamate, privrednicima je odobreno više od 13.000 kredita. Za to su preduzećima na raspolaganju 24 banke. Međutim, potrošena je tek polovina raspoloživih sredstava.

Kada su pre tri meseca za isti sto seli predstavnici države i banaka, poručeno je da bez snažne podrške bankarskog sektora nema zdrave privrede. Recept je viđen u pomoći mikro, malim i srednjim preduzećima. Tako je danas u bankama najprodavaniji proizvod – kredit koji im pomaže.

"Sama situacija u kojoj se nalazimo je osnova za uzimanje kredita za likvidnost, da bi se zadovoljile obaveze prema dobavljačima. Imamo obavezu da materijal koji dolazi za hemodijalizu i transfuziju da poštujemo obaveze prema isporučiocima", rekao je privrednik Petar Belokapić.

Krediti su dinarski, prevashodno namenjeni malim preduzećima. Rok da se vrate je godina i po. Mirovanje je prvih šest meseci. Država dotira kamatu sa 60 miliona evra i tako privreda dobija 1,2 milijarde evra na raspolaganju.

Bojan Lečić iz Banke "Inteza" rekao je da je maksimalna kamatna stopa 5,45 na godišnjem nivou, dok konkretna za svakog klijenta zavisi od njegove kreditne sposobnosti, od obima saradnje sa bankom i instrumenata obezbeđenja koja može da ponudi.

Prema njegovim rečima, interesovanje je i dalje veliko, mada nije kao u junu i julu kada je počeo program.

Za sada najveće interesovanje je kod preduzeća koja se bave trgovinom, prerađivačkom industrijom i poljoprivredom.

Ukoliko preduzeće ne može da izmiruje obaveze na vreme, nema sredstva za nabavku robe i repromaterijala, onda može da konkuriše za kredit. Ali, moguće zloupotrebe se kontrolišu.

Direktor Fonda za razvoj Slađana Backović rekla je da se one čisto namenski odobravaju, da se zna koliko maksimalno može da povuče mali privredni subjekat, a kontrola je i od strane banaka i od strane fonda.

U Srbiji je oko sto hiljada malih i srednjih preduzeća. U njima radi polovina zaposlenih. U EU ih je 20 miliona, čine 99 odsto biznisa i ključni su pokretač razvoja.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво