Читај ми!

I posle žetve stara cena brašna i hleba

Žetva pšenice je završena, a u silose i skladišta smešteno je nešto više od dva miliona tona. S prošlogodišnjim zalihama biće dovoljno pšenice za domaće potrebe, a trgovci će stranim kupcima moći da ponude oko milion tona. Mlinari i pekari saglasni su da nema razloga za povećanje cena brašna i hleba.

Žetva je, zbog čestih kiša, neuobičajeno dugo trajala. Prema prvim analizama zrno je lakše i s manje belančevina. Za desetak dana počinje i proizvodnja brašna od nove pšenice.

"Očekivana cena brašna tipa 500 trebalo bi da bude na ovom istom nivou između 28 i 30 dinara za kilogram. Do kraja godine mi ne očekujemo neki poremećaj cena na tržištu", kaže Nenad Mulćan iz mlina "MS Surčin".

Pekari kažu da imaju dovoljno brašna na zalihama, dobra je i ponuda na tržištu. Cena brašna je niža za dva - tri dinara nego pre tri meseca.

I u okruženju su slične cene brašna. U Hrvatskoj kilogram brašna košta 31 dinar, u Mađarskoj 28 dinara, kod nas je dinar skuplje.

"Cena hleba ne verujem da će se menjati, ostaje ista kakva je i bila od 33 do 40 dinara vekna narodnog, vikend hleba", ističe pekar Živko Mileusnić iz Surčina.

Podsećamo da se od kilograma brašna dobije vekna i po hleba.

Vera Vida iz Centra za zaštitu potrošača Srbije kaže da ne treba korigovati cene brašna i hleba pogotovo što cena pšenice nije mnogo viša u odnosu na cenu prethodne godine.

"Takođe, smatramo da je cena brašna koje uzimaju pekari za proizvodnju hleba mnogo niža nego ona koja se nalazi u maloprodajnim objektima", kaže Vera Vida.

Pekari ističu da nemaju zaradu na proizvodnji najjeftinijeg hleba, dobit im je sigurna na pecivu. Podsećamo, pogačica od pedeset grama košta kao kilogram i po pšenice, od 25 do trideset dinara.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи