Читај ми!

Zašto poskupljuju naftni derivati

Od početka meseca, naftni derivati skuplji su oko četiri dinara. Za pun rezervoar treba najmanje 6.000 dinara. Najviše zabrinjava to što je i auto-gas sve skuplji. Kada dođe do stabilizacije cena na svetskom finansijskom tržištu, doći će do pada cena na lokalnom nivou, smatraju stručnjaci.

Od pumpe do pumpe cene goriva su šarolike. Prosečna cena litra benzina kreće se od 153 do 168 dinara, u zavisnosti od oktana, a na auto-putevima i do 170 dinara. Za litar evrodizela treba izdvojiti najmanje 155 dinara.

Cena goriva zavisi od tri faktora: kursa dolara, cene sirove nafte na svetskim berzama i cene derivata na lokalnom regionalnom tržištu. Početkom juna, barel sirove nafte dostigao je 114 dolara. Zatim su cene počele da padaju, pa sada barel košta 108 dolara. Ipak, kod nas gorivo poskupljuje.

Nikola Bulajić, stručnjak "Ef-Iks lidera", objašnjava da je u poslednja tri meseca prosek znatno veći nego što je bio u prethodnom vremenskom periodu i to je bio osnov za podizanje cena. 

"Uglavnom kada dođe do stabilizacije cene na svetskom finansijskom tržištu, doći će do pada cena na lokalnom nivou", kaže Bulajić.

Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije rekao je da je to uobičajeno.

"Promene cena nisu dramatične i velike gledajući u procentima. Čak danas gorivo plaćamo manje nego što smo ga plaćali krajem prošle godine", kaže Mićović.

Najviše zabrinjava to što je i auto-gas sve skuplji. Nekada je bio dva puta jeftiniji od benzina, a sada samo oko 40 odsto. Litar košta i do 90 dinara. Trgovci kažu da je to zbog akciza i zato što se uvozi 60 odsto naftnog tečnog gasa.

Dušan Drčelić iz Udruženja za tečni naftni gas TNG kaže da cena treba da padne jer je leti na svetskom tržištu potražnja za tečnim naftnim gasom manja.

"Međutim, sada je potražnja velika jer u Ukrajini ne rade neke rafinerije koje su obezbeđivale i naše tržište", kaže Drčelić.

Bez obzira na sva objašnjenja, kada se uporede cene u regionu, to izgleda ovako: po cenama benzina Srbija je negde u sredini. Ali po ceni dizela mi smo među najskupljima.

"Krajnju cenu, po pravilu, opredeljuju zahvatanja države. Zato su cene goriva najveće u Mađarskoj, Grčkoj, Sloveniji, gde je PDV i 27 procenata i imaju daleko veće akcize", objašnjava Mićović.

Kod nas, i kad gorivo pojeftini, to je najviše za dinar-dva. Stručnjaci podsećaju da cene derivata na pumpama ne moraju da prate česte promene na svetskim berzama, jer treba imati na umu da je udeo domaće nafte u preradi čak 40 odsto.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 15. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом