петак, 21.02.2014, 08:31 -> 13:51
Kupovina "kod komšije"
Sve se češće ide u više malih kupovina nego u jednu veliku, mesečnu. Ovo je uticalo i na trend razvoja maloprodajnih formata. Tako je prvi izbor mala komšijska radnja.
U trećem kvartalu prošle godine, prosečno domaćinstvo u Srbiji mesečno je raspolagalo sa 59.779 dinara, nepunih pet hiljada dinara više nego početkom 2013. godine. Pored hrane, protekle godine poskupeli su gas, struja i komunalije. Od ove godine, građani ne očekuju previše, a stručnjaci smatraju da će pad standarda biti do tri odsto.
Prosečna potrošačka korpa u Srbiji u decembru 2013. godine vredela je 65.025 dinara. Da se napuni bilo je potrebno 1,28 prosečnih plata. Na sreću, tržište je stabilno, a broj potrošača početkom prošle i ove godine gotovo je isti, kažu trgovci.
Potrošači ipak smatraju da troše više nego što imaju.
Iako se ne modiraju, smatraju da u zadnje dve godine cene nisu mnogo otišle, ali kažu i da štede gde mogu.
Potrošačke navike se menjaju, a tokom prošle godine udeo hipermarketa na tržištu pao je za tri procenta, sa 10 na sedam odsto.
"Sve se češće ide u više malih kupovina nego u jednu veliku, mesečnu. Ovo je uticalo i na trend razvoja maloprodajnih formata. Tako je prvi izbor mala komšijska radnja i očekujemo da će se ovaj trend nastaviti i u 2014. godini", kaže Martina Petrović iz "Eleza".
Stručnjaci za sada uglavnom ne očekuju velike cenovne udare.
Ekonomista Goran Nikolić kaže da se tokom prva tri meseca 2014. godine može očekivati rast cena od 1,8 odsto.
"U skladu sa budžetskim projekcijama, u toku cele ove godine očekuje se da bude realnog pada plata i penzija od oko tri odsto, što znači isti toliki pad standarda", kaže Nikolić.
Prema jednom istraživanju, Beograd je jedan od najskupljih gradova u regionu. Od naše prestonice za život su skuplji samo Zagreb i Ljubljana.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар