среда, 05.02.2014, 19:30 -> 14:17
Zamka dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus u Srbiji po tekućem računu najskuplji u Evropi. Kamate i do 45 odsto. Guvernerka Jorgovanka Tabaković preporučuje bankama da smanje kamate. Za znatnije smanjenje kamata potrebno je, tvrde bankari, da pre svega inflacija duže vreme bude niska i stabilna i da se smanji broj nenaplativih kredita.
Zvuči nelogično ali je istinito: minus po tekućem računu je najskuplja pozajmica, a najviše se koristi. Dok stručnjaci upozoravaju da se njegovim preteranim korišćenjem samo zavaravamo živeći preko sopstvenih mogućnosti, guvernerka Jorgovanka Tabaković kaže da je to za mnoge nužda i preporučuje bankama da smanje kamate.
Cene rastu, a plate u najboljem slučaju stagniraju. Rešenje te nejednačine za većinu je trošenje onoga što nemaju, odnosno odlazak u minus po tekućem računu.
Kamata na dozvoljeni minus je i do 45 odsto godišnje. Oni koji kasne sa otplatom duga, a trenutno ih je oko 300.000, plaćaju i dvostruko više. To je za većinu građana nužda, smatra guvernerka i bankama poručuje da bi dozvoljeni minus trebalo da bude jeftiniji.
"Za Narodnu banku je neprihvatljivo da banke preko visokih kamata pokušavaju da nadoknade druge gubitke uzrokovane nenaplativim kreditima, odnosno lošim procenama i rizičnim plasmanima", navodi guvernerka NBS-a.
Iako je od preporuke guvernerke prošlo nekoliko nedelja, banke nisu reagovale.
Zoran Petrović iz Rajfajzen banke kaže da to pitanje za sada nije na dnevnom redu.
"Reč je o proizvodu koji je dostupan građanima od 0 do 24, dakle, on može da koristi te pare kada god poželi, to takođe ima cenu i činjenica je da imamo visok nivo nenaplativih kredita u bankarskom sistemu", kaže Petrović.
Za znatnije smanjenje kamata potrebno je, tvrde bankari, da pre svega inflacija duže vreme bude niska i stabilna i da se smanji broj nenaplativih kredita. Međutim, upućeni kažu - već sad bi moglo nešto da se učini.
"Kod dozvoljenog minusa mislim da je guvernerka u pravu - da bi banke imale prostora a nema ni toliko rizika. Rizik u sektoru stanovništva je relativno stabilan, učešće neneplativih kredita se ne menja i stanovništvo je najsolidniji klijent naših banaka", kaže ekonomista Boško Živković.
Prema njegovim rečima, kamatne stope na dozvoljene minuse su ekstremno visoke.
Nije neka uteha, ali dozvoljeni minus je svugde najskuplja pozajmica. U svakom slučaju, ne bi trebalo da se koristi stalno niti do maksimuma dozvoljenog iznosa prekoračenja. A ako ste već upali u to vrzino kolo iz kojeg ne možete da se izvučete, rešenje da pokrijete minus mogao bi biti kredit za refinansiranje na koji su kamate znatno niže.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 12
Пошаљи коментар