Читај ми!

Borovnica - plavo zlato

Američka borovnica je na ceni, pa zapadnoevropski kupci nude sedam evra za kilogram sveže borovnice. Kada se primeni potpuna agrotehnika, zarada može da bude i više od 60 hiljada evra po hektaru.

U toku je berba najskupljeg voća, američke borovnice. Iako je to relativno nova vrsta voća kod nas, zanimanja ima. Jer, kada se primeni potpuna agrotehnika, može da se zaradi i više od 60 hiljada evra po hektaru. Zapadnoevropski kupci nude sedam evra za kilogram sveže borovnice.

Za naše uslove potreban je veliki novac za podizanje plantaže američke borovnice. Aleksandar Milić je na dedovini podigao zasad, čiji rod ne zavisi od vremenskih uslova.

"Sadnice su koštale po hektaru 15 hiljada evra, tri hiljade komada. Protivgradna mreža sa stubovima od šest metara koštala je 20 hiljada evra, a sistem za navodnjavanje uračunat je u tu cenu", rekao je Aleksandar Milić iz Šepšina kod Mladenovca.

Borovnica daje prve plodove već u drugoj godini, od šeste je u punom rodu, rađa tridesetak godina. Rodnost povećava i protivgradna mreža, jer u plantaži stvara povoljnu mikro- klimu.

"To upravo potvrđuju i rezultati naša istraživanja, gde smo u trećoj godini starosti zasada kod sorte đuk dobili prinos pet kilograma po žbunu, dok je na otvorenom polju taj prinos kod iste sorte po žbunu bio za kilogram manji", rekla je dr Jasmina Milivojević sa Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu.

Kao i u drugim oblastima poljoprivredne proizvodnje, veliki problem je organizovanost proizvođača.

"Nama treba jedno udruženje, jedna kooperativa, po nekim zapadnim standardima, da bi robu mogli da plasiramo, jer Srbija trenutno nije naviknuta na ovu vrstu jagodičastog voća", kaže Ivan Marinković iz sela Udovice kod Smedereva.

U zemljama Zapadne Evrope postoji prazan prostor za plasman naše borovnice upravo u ovom periodu kada je španska prošla, a još nije sazrela ona u Poljskoj.

"Mi smo trenutno u pregovorima sa firmama u Holandiji oko plasmana naše borovnice, bez obzira što su nam zasadi mladi jer u narednim godinama moramo da pravimo prostor da bi našu borovnicu izvezli", kaže Jovica Vojnović iz Aranđelovca.

Američka borovnica je na ceni. Mala proizvodnja i slaba ponuda nisu jedini razlozi što se sve više traži i na domaćem tržištu.

Kilogram kultivisane borovnice na tržištu vredi oko hiljadu dinara. Stručnjaci kažu da je ta cena opravdana je borovnica u sebi sadrži antioksidante koji vrlo često sprečavaju pojavu težih bolesti.

U Rusiji cena naše sveže borovnice dostiže šest evra za kilogram, u malim pakovanjima. I tamo je za sada loša ponuda, pa je to šansa za siguran plasman i deviznu zaradu od voća koje se gaji samo nekoliko godina u našoj zemlji.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 02. јун 2024.
26° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије