Читај ми!

Kupovina traktora na lizing

Poljoprivrednici se sve češće odlučuju na kupovinu mašina na lizing, zbog jednostavnije procedure i smatraju da su jeftiniji od kredita.

Da bi poljoprivredni proizvođači bili produktivniji i da bi više zaradili, potrebno je da smanje troškove proizvodnje. Problem je što često za kupovinu traktora, kombajna ili sejalice, nemaju dovoljno novca. Bankarski krediti su, tvrde, skupi, a procedura za njihovo dobijanje komplikovana. Zato se sve više opredeljuju za lizing.

I pored toga što su poslednjih godina pojedini poljoprivrednici počeli da obnavljaju svoju mehanizaciju pomoću kredita koje je država subvencionisala, većina proizvođača i dalje koristi zastarele traktore i opremu. Sada im ponuda ne ide na ruku, jer su kamate visoke.

Poljoprivredniku iz Stajićeva Dragoslavu Rošulju potrebno je da se obnove kombajn i prikolice.

"Trenutno je najbitnije da se obnovi kombajn i prikolice, to je već u veoma, veoma lošem stanju, staro je sve preko 30 godina. To bi trebalo pod hitno da se uradi, a kako, videćemo", kaže Dragoslav.

Kako u Evropi, tako i u Srbiji na lizing se najčešće kupuju putnički automobili i komercijalna vozila, iako se na ovaj način može nabaviti skoro sve - od kućnih aparata do poslovnog prostora.

U Srbiji su se do sada za lizing češće opredeljivala preduzeća nego pojedinci. U poslednje vreme interesovanje za lizing raste u građevinskoj industriji i kod poljoprivrednih proizvođača.

Vladimir Pajović iz Asocijacije lizing kompanija Srbije ističe da su slabije firme u mogućnosti da uzmu lizing.

"Lizing je spreman da finansira i malo lošiju firmu, spreman da preuzme taj rizik jer ima dobro obezbeđenje, i poljoprivrednog proizvođača, gde su ti bilansi komplikovani. Lizing je fleksibilan u smislu da mi često kada je u pitanju poljoprivreda prilagođavamo rate sezoni", objašnjava Pajović.

Jednostavnija procedura odobravanja bila je razlog zbog kojeg se i Dragan Kekin iz Botoša opredelio da kombajn uzme na lizing, a ne na kredit.

"Kada sam kupovao traktor, meni je trebalo zaloga, pa nije bilo dovoljno zemlje, zašto nije sređena, pa ne znam kombajn, pa ne znam traktor drugi, pa treći, pa da li je neko zaposlen, da li ima neka primanja, platu, penziju, strašno. Ovde je mnogo lakše, jednostavno kombajn je zalog i ništa više", kaže Dragan.

Kamate na lizing u Srbiji su u proseku između šest i osam odsto, što je ipak više nego u zemljama u okruženju - Hrvatskoj, Mađarskoj, Rumuniji.

Stručnjak za lizing Evropske banke za obnovu i razvoj Daniel Gis istile da se na kamatnu stuopu a lizing plaća PDV.

"Vi imate regulativu koja određuje da se na kamatnu stopu na lizing plaća PDV, što je jako loša stvar. To stavlja lizing kompanije i njihove ponude u lošiju poziciju u odnosu na srpske banke, jer, naravno, na kamatnu stopu od banke nema PDV-a", rekao je Gis.

Na lizing se u poljoprivredi finansiraju i sušare, silosi, sistemi za navodnjavanje, otkupne stanice, ali nabaviti zemljište na lizing za sada nije realno očekivati, kažu u Asocijaciji lizing kompanija. Pogotovo ako se zna da proizvođač postaje vlasnik predmeta lizinga tek kada otplati poslednju ratu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 02. јун 2024.
29° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије