Читај ми!

Sigurno plaćanje internetom

Srbija sigurna za obavljanje transakacija putem interneta odnosno plaćanje platnim karticama, kaže glavni policijski inspektor protiv visoko-tehnološkog kriminala MUP-a Srbije Branislav Veselinović. Najveće probleme sa zloupotrebom kartica čine strani državljani, ističe Veselinović.

U Srbiji je prošle godine izdato oko 25 miliona platnih kartica od kojih je polovina u upotrebi.

Smatra se da je Srbija uglavnom sigurna za obavljanje transakacija putem interneta odnosno plaćanje platnim karticama, rekao je Tanjugu glavni policijski inspektor u Odeljenju za borbu protiv visoko-tehnološkog kriminala MUP-a Srbije Branislav Veselinović.

"U porastu je i plaćanje preko raznih servisa na internetu, ali možemo reći da je Srbija sigurna kao tržište za upotrebu tih platnih kartica", rekao je Veselinović i ukazao da veći problem predstavljaju zloupotrebe koje čine strani državljani.

Veselinović je naveo primere da su prethodnih godina građani Rumunije, Makedonije i Bugarske tokom letnje sezone u grupama odlazili na primorje i na bankomatima postavljali automate, odnosno sisteme za skidanje zapisa sa magnetnih traka platnih kartica, i prilikom prolaska kroz Srbiju podizali gotovinu.

Granična policija je nedavno uhapsila dva rumunska državljanina koji su pokušali da pređu granicu sa uređajima koji služe za skidanje podataka sa platnih kartica, a u Nišu pre dve godine podignuto 20 miliona dinara sa nekoliko platnih kartica uz pomoć uređaja za "skidanje" podataka, naveo je Veselinović.

Nedavno je, prema njegovim rečima, i jednoj radnji bele tehnike načinjena šteta od više od 1,5 miliona dinara, a platne kartice koje su upotrebljene za to su sa teritorije SAD.

Veselinović je naveo da je najčešći način za zloupotrebe takozvani "fišing", odnosno kreiranje lažnih veb stranica putem kojih se dolazi do informacija o vlasniku, pin brojevima i drugim podacima, kao i "skining" uređaji koji služe za "uzimanje" podataka prilikom podizanja novca sa bankomata.

"Na teritoriji Srbije, pre nekoliko godina imali smo slučaj fišing sajta, koji je napravio naš državljanin, ali na svu sreću nije korišćen u našoj zemlji", naveo je sagovornik Tanjuga.

Govoreći o merama zaštite, Veselinović je ocenio da je dobro što se banke sve više orjentišu na izradu platnih kartica sa čipom, a manje na one sa magnetnom zapisom pa samim tim dolazi do manjih zloupotreba.

Kao najsigurniji način, Veselinović je naveo takozvani "3 D sekjur" sistem, koji uvodi sve više banaka, a koji ima najsigurniji način identifikacije i koristan je za pronalaženje onih koji čine eventualne zloupotrebe.

Najveća kazna za dela takvog tipa je do pet godina zatvora.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 18. мај 2024.
22° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара