Читај ми!

Racionalizacija bankarskog sistema

Očekuje se prodaja još nekoliko poslovnih banaka, jer ih je previše za srpsku ekonomiju, najavljuje Ministarstvo finansija. Ukupan trošak države koji je nastao propadanjem Agrobanke i Razvoje banke Vojvodine 600 miliona evra, kaže savetnik ministra finansija Branko Popović.

U Srbiji je broj poslovnih banaka u ovom trenutku preveliki za snagu ekonomije i do kraja ove ili naredne godine biće ih znatno manje na našem finansijskom tržištu, izjavio je za  RTS pomoćnik ministra finansija Branko Popović.  

Popović je najavio najmanje jednu dokapitalizaciju Poštanske štedionice, koja je uspešno obavila integraciju Nove Agrobanke i Razvojne banke Vojvodine.

Kako kaže, rezovi su bili neophodni radi presecanja loše prakse iz prošlosti.

Popović je rekao je da je ukupan trošak države koji je nastao propadanjem Agrobanke i Razvoje banke Vojvodine (RBV) 600 miliona evra.

"Troškovi svih prethodnih pokušaja rešavanja problema u poslednjih nekoliko godina su doveli do toga da je ukupan trošak Nove Agrobanke i RBV 600 miliona evra", rekao je Popović.

On je rekao i da je na primerima Agrobanke i Razvoje banke Vojvodine država definisala dva principa - održivog rešenja i minimum troškova za poreske obveznike, kojima će se rukovoditi i u budućnosti u sličnim situacijama.

Popović je podsetio da Agrobanka nije bila državna banka kada je propala, već da je to postala lošom brigom države. 

"One su postale državne banke zato što ih država nije adekvatno tretirala i stvorila je agoniju koje su završila velikim tršokovima. Mi pokušavamo da dođemo do rešenja, a ne da probleme guramo pod tepih," istakao je Popović.

On je rekao i da rešenja za Agrobanku i Razvojnu banku Vojvodine nisu bila stvaar političke odluke, već rezultatat "bankarske matematike i anlize".

Upitan da li to znači državnu pomoć onima koji bi mogli da stvaraju profit, odgovorio je da to znači pravljenje prioriteta.

Ako je nešto od višeg državnog interesa, moguće je da država interveniše kao u Smederevu, objasnio je Popović, ali, kako je dodao, to nije obrazac za rešavanje problema u privatnom sektoru, jer tome onda ne bi bilo kraja.

"Jednostavno, banke, kao i druge kompanije, snose odgovornost za svoje poslovanje, kako ono uspešno, tako i ono neuspešno", zaključio je Popović.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом