(Ne)izdrživ tempo za plaćanje poreza

Bolja slika o poreskoj disciplini lako može da se pokvari, kažu u Poreskoj upravi. Zakon je strog, da bi se rešile kamata, velike firme kao redovne platiše moraće da se dokazuju godinu dana, a male dve godine. Veliki problem je nelikvidnost, pokazatelji govore da firme koje uđu u reprogram ne mogu to da izdrže i izlaze iz njega, ocenjuju ekonomisti.

Broj preduzeća koja neredovno plaćaju poreze i doprinose je prepolovljen. Od nekadašnjih 60 hiljada neplatiša, oko 33 hiljade firmi od oktobra redovno plaća poreska zaduženja. To je uslov za otpis kamata na stare dugove, čija glavnica miruje. Poreska uprava još nema podatke o broju preduzetničkih firmi koje su ušle u red redovnih platiša.

Bolja slika o poreskoj disciplini lako može da se pokvari, kažu u Poreskoj upravi. Zakon je strog - da bi se rešile kamata, velike firme kao redovne platiše moraće da se dokazuju godinu dana, a male dve godine.

"Ukoliko ne plaćaju, dovoljno je da jedan dan zakasne, ispadaju iz mirovanja i ceo dug okamaćen im se vraća, i neće imati pravo na onaj reprogram od 24 rate", kaže Rada Kostić iz Poreske uprave.

Takvu sudbinu doživelo je prvih 6.000 preduzeća, koja prošlog meseca nisu izdržala tempo redovnog plaćanja.  

Ukupan dug firmi koje su i dalje u igri za otpis kamata, jeste 326 milijardi dinara, glavnica od 120 milijardi miruje dok bi kamata od 205 milijardi posle godinu-dve, trebalo u potpunosti da im se otpise. Tek potom, glavnicu duga moći će da vraćaju na 24 rate.

Saša Radulović, ekonomista kaže da deo dugova koje privreda ima nisu samo porski dugovi, već dugovi prema bankama, dugovi za zaostale zarade.

"Veliki problem je nelikvidnost, pokazatelji govore da firme koje uđu u reprogram ne mogu to da izdrže i izlaze iz njega", kaže Radulović.

Stručnjaci procenjuju i da bi država, koja je sebi dala kraći rok plaćanja nego privredi, već sredinom idućeg meseca mogla da da dobar zamajac boljoj likvidnosti, ali i da bi naplata poreskih dugovanja bila uspešnija da joj je prethodila poreska reforma.

"U četvrtak su pušteni nalozi svim filijalama za prinudnu naplatu i spiskovi obveznika koji nisu ušli u preces mirovanja, jer ovaj zakon je bio izuzetno povoljan za poreske obveznike", kaže Kostićeva.

Čak 130. 000 građana i firmi koje nisu iskoristile tu mogućnost naći će se na udaru prinudne naplate. Ima i onih malobrojnih, koji su odmah uplatili celu glavnicu duga, pa im je kamata već otpisana.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи